Dominika Kobulnického, ktorý čelí obžalobe z prípravy teroristického útoku, v piatok pražský mestský súd potrestal za všeobecné ohrozenie 6,5 rokmi väzenia. Na neurčito ho tiež vyhostil z Česka. Muž pôvodom zo Slovenska vo svojom pražskom byte skladoval chemikálie na výrobu výbušniny. Mladík je obžalovaný aj z propagácie terorizmu, v tejto časti obžaloby ho súd uznal vinným. Rozsudok nie je právoplatný, obe strany si ponechali lehotu na prípadné odvolanie.

Polícia u Kobulnického pred dvoma rokmi našla chemikálie na výrobu výbušniny a návodné videá, na sociálnej sieti potom mladík zdieľal fotografie a príspevky, ktoré podľa obžaloby propagovali terorizmus. Kobulnický vinu odmieta, výbušniny, ktoré u neho policajti našli, chcel údajne odpáliť na Silvestra.
Kobulnickému hrozilo až pätnásťročné väzenie, štátny zástupca Martin Bíly pre neho navrhoval deväťročný trest. Žalobca tvrdil, že dvadsaťšesťročný mladík chystal útok v Prahe, to sa ale podľa sudkyne Silvie Slepičkovej nepreukázalo.
Podľa sudkyne sa nepodarila vyvrátiť obhajobu Kobulnického. Z dokazovania totiž vyplynulo, že už v minulých rokoch pripravoval na Silvestra ohňostroje, ktoré sprevádzali hlasné detonácie. Návody na výrobu výbušnín, ktoré polícia u muža zaistila, zase mohli slúžiť k tomu aby sa vo výrobe amatérskej pyrotechniky zdokonalil.

 Poprava  zajatcov 

Slepičková však uviedla, že Kobulnickému imponoval radikálny islam a stotožňoval sa s džihádistami. Opakovane údajne sledoval ich videa, aj tie, na ktorých popravovali zajatcov. Kobulnický navyše na hlavnom pojednávaní priznal, že už pred tromi rokmi plánoval teroristický útok v Prešove. Muž tvrdil, že od plánu vykonať čin následne odstúpil, svoje radikálne názory totiž prehodnotil potom, čo sa bližšie zoznámil s islamskou vierou.

Mladík s obžalobou nesúhlasí, tvrdí, že je  mierumilovný

„Dospeli sme k jednoznačnému záveru, že podozrenie, zložené z jednotlivých čriepkov, je síce vysoké, ale pre uznanie viny tak, ako bolo uvedené v obžalobe, nestačí,“ vysvetlila Slepičková, prečo sa priklonila k inej právnej kvalifikácii. Muža odsúdila za všeobecné ohrozenie, chemikálie, ktoré v byte panelového domu skladoval, totiž mohli aj bez jeho pričinenia vzplanúť alebo vybuchnúť.
Mladík je vedľa prípravy teroristického útoku obžalovaný aj z propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu práv a slobôd človeka, konkrétne takzvaného Islamského štátu a Kaukazského emirátu. V tejto časti sudkyňa s obžalobou súhlasila. Na facebookovom profile Kobulnický umiestnil symboly oboch organizácií, na fotografiách tiež nosil oblečenie džihádistov.
Mladík s obžalobou nesúhlasí, tvrdí, že je mierumilovný a prípad poškodil jeho meno. Na súde uviedol, že výbušniny, ktoré u neho policajti našli, chcel odpáliť pri oslave nového roka, časovača mal potom podľa svojich slov z doby, kedy plánoval útok na Slovensku.