Šokujúce slová pakistanského záchranára! Českí horolezci Peter s Jakubom klamú, z vrtuľníka si urobili taxi!

915

V ostro sledovanom prípade českých horolezcov Jakuba Vlcka a Petra Macka, ktorí uviazli na pakistanskej hore Rakapoši, sa objavila nová tvrdá reakcia. Podľa vedúceho záchrannej misie Karima Šáha Nizarího vraj Česi klamú, a predovšetkým zásadne podcenili prípravu.

Vlček, Macek a ich pakistanský kolega Vadžídulláh Nagra sa vydali na dobrodružnú výpravu na 27. najvyššiu horu sveta Rakapoši. Lenže po ceste späť sa dostali do problémov. Záchranná misia trvala niekoľko dní, a keď sa českí horolezci dostali do bezpečia, povedali médiám, že sa zdržali kvôli Pakistancovi.

 Nenazýval by som ich  horolezci 

Šéf záchrannej misie Karim Šáh Nizar poskytol rozhovor serveru Strážny Pes, v ktorom tvrdí, že všetko bolo inak, než tvrdí Peter a Jakub. „Ja by som týchto mužov nenazval horolezcami. Nič o horách nevedia. Vedeli len, ako sa dostať hore, ale nevedeli už, ako sa dostať dole. Keby boli skutočnými horolezci, nikdy by tak nepodcenili prípravu,“ povedal záchranár serveru a dodal, že to, akým spôsobom záchranu v českých médiách popisujú Jakub s Petrom, ho skutočne rozčúlilo.

Záchrana českých horolezcov nevyšla! Omrzliny, výšková choroba a ďalšia noc v horách!

 Nikto nevedel,  kadiaľ idú 

Podľa neho navyše horolezci odmietali zlaniť do nižšej nadmorskej výšky, kde by ich mohli vrtuľníkom vyzdvihnúť. „Hovorili sme ich sprievodcovi Vadžídovi, nech ich dovedie na miesto 6 200 metrov nad morom, to bol najefektívnejší spôsob záchrany. Ale oni použili helikoptéru ako taxi. Petr nám volal každých päť minút, plakal,“ uviedol pre spomínaný server naštvaný Pakistanec.

 Hľadajú,  ako z toho von 

Z jeho slov je zrejmé, že sa domnieva, že si Česi schválne vymýšľajú. „Som z ich správanie veľmi sklamaný. Klamú, pretože majú problém. Po prvé mali prepadnuté víza. Nemali riadne povolenie a tretia vec bola, že poisťovacia spoločnosť, u ktorej boli poistení, povedala, že nemôže zaplatiť za vzlet helikoptéry. Takže z toho všetkého mám pocit, že Jakub s Petrom teraz hľadajú nejaké únikové dvere,“ dodal naštvaný záchranár.

Ako skončí vzťah šesťdesiatpäťročnej Češky, ktorá sa vydala za mladého Pakistancov (23)?

Karim Šáh Nizar tiež povedal TV Prima, že mu Česi v SMS tvrdili, že jeho brat, ktorý s nimi vyrazil na horu Rakapoši, má zlomenú nohu, aby pre nich prileteli. Keď mu zavolal, zistil, že to nie je pravda. Potom začali tvrdiť, že je omrznutý. Česi urputne stojí za tým, že Nizar nie je dôveryhodná osoba. Keď im redakcie televízie poslala jeho tvrdenia na videu, aby naň mohli reagovať, záznam vraj podľa nich nešiel prehrať.

 Na záchranu čakali  dni 

Lezci Jakub Vlček a Peter Macek vystúpili na jednu z najnáročnejších hôr sveta, pri zostupe ale uviazli v bezmála 7000 metroch a ďalej to nešlo. Pakistanský horolezec Vadžídulláh Nagra a jeho dvaja českí kolegovia Jakub Vlček a Peter Macek strávili nedobrovoľne na hore niekoľko nocí v 30stupňových mrazoch, zatiaľ čo sa im zhoršovalo zdravie a dochádzali im fyzickej sily.

Keď sa obom Čechom a jednému Pakistancovi podarilo s pomocou miestnej armády zostúpiť do nadmorskej výšky 6 300 metrov, vypravila sa pre nešťastníkov helikoptéra. Neskôr sa objavila aj informácia, že Česi sú zadržiavaní v pakistanskej nemocnici a vraj ich nepustia, kým nezaplatí približne polmiliónové (20tisic eur) výdavky za vzlety vrtuľníkov. České ministerstvo zahraničia je s horolezcami v kontakte. Za záchranu im ale zaplatiť nechce. Rovnako ako poisťovňa …