Záchrana českých horolezcov nevyšla! Omrzliny, výšková choroba a ďalšia noc v horách!

811

Záchrana dvoch českých horolezcov Petra a Jakuba v Pakistane znova nevyšla, spolu s nimi v horách je ešte ich pakistanský kolega. Ďalšie akcie sa uskutočnia v stredu, horolezci medzitým zostupujú do nadmorskej výšky, v ktorej by ich mohol vyzdvihnúť vrtuľník.

Záchrana dvoch českých horolezcov a ich pakistanského kolegu bude v Pakistane pokračovať v stredu. Nestačili včas pred zotmením zostúpiť na miesto, odkiaľ by ich mohol vyzdvihnúť vrtuľník. ČTK o tom informoval pakistanský novinár, ktorý situáciu sleduje na mieste. Trojica pred štyrmi dňami uviazla v nadmorskej výške asi 6900 metrov pri zostupe z hory Rakapoši (7788 m n. M.).

Zábery mŕtveho kolegu, ktorého pri výstupe na Everest horolezci vo fronte jednoducho prekračovali

Horolezcov zatiaľ vrtuľník nemohol vyzdvihnúť kvôli príliš veľkej výške, a hlavne nevhodnému terénu pre pristátie. Dnes im aspoň dopravil laná, vodu, potraviny a lieky a trojica začala zostup. Záchranári dúfali, že sa horolezci stihnú dostať do 16:00 miestneho času (13:00 SELČ) na miesto vo výške 6000 metrov, kde ich budú schopní vyzdvihnúť pomocou vrtuľníka. Podľa niektorých zdrojov ale zostupujú na miesto vo výške 5800 metrov.

Novinár Vadží Haidir, ktorý je na základni, odkiaľ odlietajú vrtuľníky smerom k Rakapoši, v správe zaslanej ČTK po 15:00 SELČ napísal, že skupina je vo výške asi 6200 metrov a zostupuje pomaly. Dostala však dostatočné vybavenie na prežitie – nový stan, jedlo, oblečenie a komunikačné zariadenia. „Dúfajme, že sa do zajtra (do stredy) dostanú pod 6000,“ dodal Haidir.

Tajomná sila zmasakrovala horolezeckú výpravu. Muži a jedna žena v hrôze rozrezali stany a polonahí bežali do mrazu

 Nadol to išlo  pomalšie 

Už dopoludnia správy na twitteri uvádzali, že zostup je pomalšia než sa predpokladalo a pred poludním SELČ sa Česi Jakub a Petr a Pakistanec Vadžídulláh Nagra pohybovali vo výške okolo 6500 alebo 6300 metrov.

Horolezci minulý týždeň úspešne zdolali 7788 metrov vysoký, veľmi ťažko dostupný vrchol Rakapoši v piatok, potom začali zostupovať do tábora. Neskôr ale poslali SMS správu svojim blízkym, že sa dostali do ťažkostí. Vďaka satelitným telefónom boli však aj naďalej v kontakte s rodinami a s úradmi. V minulých dňoch pátrali po horolezcov vrtuľníky a v pondelok sa záchranárom podarilo skupinu lokalizovať.

Pakistanský denník Dawn v pondelok napísal, že kým Pakistanec Nagra je v dobrej kondícii, jeden z českých horolezcov má omrzliny a druhý trpí akútnou horskú chorobou, ktorú spôsobuje nedostatok kyslíka vo vysokej nadmorskej výške. V mieste, kde výprava táborila, bolo približne mínus 30 stupňov Celzia.

V Pakistane ušli dvaja islamisti, ktorí zavraždili slovenských horolezcov

 Nepomohla ani  helikoptéra 

Podľa zástupcu českého veľvyslanca v Islamabade Antonína Hradilka síce pre horolezcov v utorok ráno vyrazila odľahčená helikoptéra bez dverí, ani tá ich ale nebola schopná vyzdvihnúť, pretože sa v danej výške nemôže zastaviť na mieste. Vo vyjadrení, ktoré ČTK poskytlo české ministerstvo zahraničia, tiež diplomat uviedol, že horolezci sa musia sami pokúsiť zostúpiť do výšky 6000 metrov a že im naproti na pomoc má vyraziť tím na čele so Sadžídem Alím Sadparou. To je syn slávneho pakistanského horolezcov Muhammada Alího Sadpary, ktorý tento rok vo februári zahynul pri pokuse o zimný výstup na K2. Pôvodne bol členom skupiny stúpajúci na K2 i Sadparov syn, výstup ale vo vrcholovej pasáži vzdal kvôli problémom s kyslíkovým prístrojom.

Na Mont Blancu našli telo horolezca, ktorý zmizol pred 32 rokmi

 Najvyššia „kopec“ na  svete 

Rakapoši je 27. najvyššia hora na svete, leží v pohorí Karakoram. Miestni ju tiež nazývajú Duman, matka mrakov. Medzi horolezcami je považovaná za jeden z najhoršie zdolateľných vrcholov, zo základného tábora na vrchol je potreba prekonať prevýšenie 5000 metrov. Prvýkrát horu pokorili Briti Mike Banks a Tom Patey v roku 1958.

Chilskí horolezci našli vrak lietadla, ktoré zmizlo pred 54 rokmi

Podľa ministra turizmu regionálne vlády Rádža Násira Aliho Chána šli Česi na výstup bez vládneho povolenia, čo označil za neetické.