Ťažko si predstaviť, čo prežíva rodina Markéty (†26), ktorá zahynula kvôli absolútne nepochopiteľnému predbiehaniu vodiča v protismere. V aute, do ktorého šialený vodič narazil, s ňou cestoval aj jej štvormesačný synáčik Krištofko. Ten odišiel za svojou mamičkou po pár dňoch márneho boja o život v nemocnici. Vdovec a zároveň otec bábätka teraz s priateľmi nastriekal v mieste nehody varovný nápis pre ostatných vodičov.

Balkánec (†51) za volantom Audi A6 s rakúskou poznávacou značkou ako zmyslov zbavený predbiehal na horizonte cesty medzi Pavlicov a Vranovskou Novou Vsou na Znojemsku cez plnú čiaru. V protismere išiel volkswagen, ktorý riadila mladá mamička, ktorá viezla ešte len štvormesačného Kryštofka.
Zrážka bola neodvratná a následky fatálne. Volkswagen bol úplne rozmetaný. Žena zomrela na mieste, bábätko o pár dní neskôr. Na mieste ešte vyhasli ďalšie dva životy mužov (†38, †50) z audi.

 Babička chce  bojovať 

Napriek šialenému smútku sa mamička Markéty a zároveň babička Kryštofka spolu so svojím zaťom chcú pričiniť za to, aby nikto ďalší nemusel prežívať podobné tragédie ako ona a jej rodina.
„Nerada dávam osobné príspevky, ale rozhodla som sa bojovať. Vinou bezohľadného vodiča už nie je medzi nami moja dcéra a jej malý syn. Preto prosím o pomoc proti týmto „vodičom“, nech sa konečne niečo deje a prestanú umierať na cestách nevinní ľudí. Prosím, pomôžte mi,“ napísala srdcervúci odkaz na sociálne siete.
Smrť svojich najmilších, iba pár kilometrov od domova, navyše videl na vlastné oči manžel a otec Víťa, ktorý išiel druhým autom v závese za svojou ženou a synom.
„Zbierku na pomoc nepotrebujeme. Musíme žiť ďalej. Veľmi by som chcela, aby ale už nikto ďalší nezažil to, čo my,“ zverila sa pani Jitka.

 Nastriekali  nápis 

Jej priatelia spolu so zaťom sa preto vydali k miestu tragédie. Plachtu na obrovskom stohu pri ceste vybavili obrovským nápisom. Bielou farbou na ňom stojí: SPOMAL NEBUĎ PIČA.

 Pozostalí chystajú  pomníček 

Akonáhle sa rodina aspoň trochu spamätá, chce vymyslieť ďalšie aktivity. „Na mieste zrážky postavíme malý pomníček,“ povedala pani Jitka.

 Čo na to dopravná  expert? 

„Urobiť tak veľký nápis je dobrý nápad. Môže to na ľudí pôsobiť preventívne, rovnako ako pomníčky, u ktorých sa riešilo, či sa majú odstraňovať, alebo ponechať,“ povedal dopravný expert Roman Budský.
Začiatok nápisu je podľa neho v poriadku. „Avšak to posledné slovo na štyri písmená všetko veľmi znehodnocuje. Ľudia skôr pokrútia hlavou, že to tam napísal nejaký sprosťák. Oveľa lepšie by bol nápis »Spomaľ, zomrelo tu 5 ľudí!«. To už by veľa ľudí dala dole nohu z plynu. Ide len o to, to vhodne podať,“ dodal.

Čo si myslíte vy o nápise?