Stratený Američan žil 44 rokov vo Vietname

1573

Po 44 rokoch však tím kanadských dokumentaristov prišiel s prekvapivým zistením. Robertson podľa nich nezomrel a žije v zapadnutej dedinke vo Vietname.

V roku 1969 bola Robertsonová jednotka súčasťou špeciálnych operácií prebiehajúcich na území Laosu a Vietnamu. Jedného dňa bol jeho vrtuľník pri rutinnom preletu zostrelený. Jeho telo nikdy nebolo nájdené. Americká armáda ho po niekoľkých rokoch vyhlásila za mŕtveho. V archívoch je pri mene Robertson uvedené „zabitý v akcii“.

Rodina sa však s jeho smrťou odmietala zmieriť. Po starostlivom pátraní sa im podarilo nájsť niekoľko dôkazov, ktoré dávali nádej, že Robertson pri páde vrtuľníka nezomrel. Tejto možnosti nahrávali aj dokumenty, ktoré uvádzali, že bol niekoľko rokov držaný vo vietnamskom väzení, píše server independent.co.uk.

Po odhalení tohto dokumentu vstúpili do príbehu dvaja ľudia, ktorí mali mnoho rokov prehliadaný prípad posunúť ku šťastnému koncu. Jedným z nich bol veterán z vojny vo Vietname Tom Faunce, ktorý sa v tom čase zdržiaval v Ázii na humanitárnej misii. Tam sa o príbehu Robertsona dozvedel od miestnych a rozhodol sa, že aj mnoho rokov po vojne dodrží staré armádne pravidlo – nikdy neopustiť kolegu v boji.

Filmom k odhaleniu pravdy

O pomoc pri pátraní po stratenom vojakovi požiadal slávneho kanadského dokumentaristu Michaela Jorgenson. Ten bol najprv ohľadom celého projektu veľmi skeptický, nakoniec však povolil a s Fauncem sa dohodol na natočeniu celovečerného dokumentárneho filmu, ktorého stredobodom bude pátranie po Robertsonovi.

Nájsť strateného bojovníka nebol tak veľký problém, ako by sa mohlo zdať. Ľudia z Vietnamu oboch dokumentaristov pomerne rýchlo dostali k mužovi, ktorý zodpovedal popisu Robertsona. Muž takmer nevedel po anglicky, nepamätal si dátum svojho narodenia ani mená členov rodiny. Keď však začal, s pomocou prekladateľa, rozprávať príbeh o zostrelenie svojej helikoptéry, väznenie a mučenie, bolo zrejmé, že by sa o hľadaného vojaka predsa len mohlo jednať.

Dokumentaristi si tak okamžite začali klásť otázku, prečo sa o jeho prípad nezaujímala americká armáda. „Ako ho tu mohli Američania celé tie roky nechať? Sú tu ďalši, ktorých považuje armáda za mŕtvych?“ pýtajú sa v dokumente.

Stratený vojak chce zostať vo Vietname

Že sa skutočne jedná o dávno strateného „Robinsona“, potvrdili aj členovia jeho rodiny, najmä osemdesiatročná sestra Holly. Tá svojho súrodenca identifikovala už podľa záberov, ktoré jej ukázali dokumentaristi. „Nepochybovala som, že je to on. Keď som sa sním potom osobne stretla, držala jeho hlavu v mojich rukách a pozerala sa mu do očí, bolo jasné, že je to môj brat,“ prezradila Holly.

Natáčanie Apokalypsy bolo peklo na zemi

Pre definitívne potvrdenie totožnosti by americké úrady požadovali test DNA. To však Holly odmieta, svojho brata vraj spozná aj bez nich. Koniec príbehu však má do dokonalosti ďaleko. Robertson sa totiž po stretnutí so svojou stratenou rodinou rozhodol, že zostane vo Vietname. Posledné želanie si už vraj splnil tým, že rodinu videl.

Nie príliš optimistické vyvrcholenie potom zažili aj samotní dokumentaristi. Manželka a deti Robertsona im najprv prisľúbili, že sa v ich filme radi objavia, následne potom svoj názor z neznámych dôvodov zmenili. Ich reakcie sa tak objavujú len v ukážkach z prvej verzie filmu.