Čo bolo dôvodom samovraždy? Hrozba ďalšieho policajného výsluchu, alebo osobné dôvody vystupňované tlakom okolia? Nad smrťou Ronalda R. dosiaľ visí rad otáznikov. Išlo jedného z pôvodne zatknutých mužov z okruhu pravdepodobných vrahov Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírová († 27). Až pitva presvedčivo ukáže, či skutočne zišiel zo sveta vlastnou rukou. Neodpovie ale na otázku, aká svedectvo si so sebou odniesol na druhý svet.

Od doby, kedy polícia vtrhla do domov doteraz pokojnej obce Kolárovo a odviezla si odtiaľ 8 ľudí, uplynuli 3 týždne. Keď deň po svojom zadržaní zamierila Martina R. v spoločnosti svojho syna Ronalda na slobodu, iste by ju nenapadlo, že o iba 20 dní neskôr ho nájde na povaly ich domu obeseného. Napriek tomu práve to sa v stredu 17. októbra stalo.

Asi mu nikto nepomohol

„Vedieme trestné stíhanie a okolnosti vyšetrujeme, aby bolo vylúčené cudzie zavinenie,“ oznámila verejnosti krajská policajná hovorkyňa v Nitre Renáta Čuháková. Cudzie zavinenie bude skutočne žiaduce vylúčiť, pretože Ronald stál pravdepodobným Kuciakovým vrahom blízko ako málokto. S jedným z nich totiž zrejme býval.

Vrahom bol najbližšie, ako to šlo

Za posledné tri týždne vyšla na svetlo sveta rad doposiaľ neznámych okolností. Niektoré z nich pochádzali zo svedeckých výpovedí, iné tvorili materiálne dôkazy zaistené kriminalistami v bydlisku podozrivých, aj inde. Polícia má zato, že tlmočníčka Alena Z. objednala prostredníctvom skrachovaného podnikateľa Zoltána A. služby bývalého policajta Tomáša S. a vyslúžilého vojaka Miroslava M.

Vykonávateľom zločinu mal byť policajt Tomáš S., zocelený tréningom získaným ako ochranka na lodiach plaviacich sa v nebezpečných vodách, hemžiace sa novodobými pirátmi. Toho mal na miesto odviesť Miroslav M., muž, ktorého médiá už teraz označujú ako nevlastného otca nešťastného Robina.

Mohol za všetko jeho identikit?

Keď Tomáš S. stlačil spúšť deväťmilimetrovej zbrane, a uzavrel osudy mladého novinára a jeho snúbenice, použili slovenskí policajti zvláštnu lesť. Vypustili na verejnosť schematický náčrtok, čiže identikit s Robinovov podobou. Vraj sa potuloval neďaleko miesta činu. Vraj je dôležitý svedok. Kriminalisti pripustili, že v skutočnosti išlo o provokáciu, ktorá mala muža znervózniť.

Česká novinárka, ktorá je pod ochranou polície odhalila utajované komunikácie so zavraždeným Kuciakom

Isté je, že v tej chvíli sa mladík aj vrahovia ocitli pod veľkým tlakom. Ten sa zúročil vo zvýšenej komunikácii mužov. Niet pochýb o tom, že ju kriminalisti odpočúvali. Policajti tento trik využili na zber dôkazov. Ako sa ale podpísal na psychike predmetného mladíka? Kriminalisti už pripustili, že piatim zo zatknutých osôb aktuálne nič nehrozilo a mohli by vystupovať maximálne ako svedkovia. Je teda možné, že Ronald má s celou kauzou spoločnú maximálne adresu bydliska.

Taliansky novinár Papaleo hovorí, že Kuciaka so snúbenicou zabili hlúpi Česi alebo Slováci

Otázka motívu zostáva otvorená

Či už sa Ronald pokúšal uniknúť pred drvivou budúcnosťou v akejkoľvek podobe, isté je, že podľa policajtov bol Kuciak zavraždený kvôli svojej práci. Jeho snúbenica sa vraj jednoducho nachádzala v nesprávnu dobu na nesprávnom mieste. Aký motív, ale mohla mať tlmočníčka Alena S., aby platila horibilné sumy za vraždu muža, ktorého nepoznala a ktorý o nej nepísal?
Mohol Ronald R. vedieť, kam pokračuje stopa ďalej? Otázka znie jednoducho: Koho sa mŕtvy mladík svojou smrťou snažil ochrániť?