V priebehu septembra a októbra nie je v Austrálii žiadnym prekvapením, keď sa na človeka z ničoho nič znesie a začne ho zúrivo ďobať do hlavy, alebo sa mu snaží zobákom odštipnúť ucho. Tento rok straky ľuďom spôsobili cez 400 zranenia, informovala o tom CNN.

Novinár z Melbourn Mark Santomartino sa v septembri vyfotil po útoku strák. „To bolo naposledy, čo som robil rozhovor v parku,“ napísal.

Podobné útoky na cyklistov, chodcov i vodičov áut sú bežnou záležitosťou. Lokálne médiá informovali o tom, že za poslednú sezónu prebehlo cez 3000 podobných náletov. Straky sa takto správajú hlavne v mieste hniezdenia a snaží sa tak držať potenciálnych nepriateľov ďalej od svojich hniezd.

Najskôr na svoju „obeť“ len nalietavajú a tým ju varujú. Ak sa ale človek rýchlo nevzdiali, útočia zbesilým klovaním. To môže byť nebezpečné hlavne pre oči. „Straka ma napadla, keď som išiel na bicykli. Druhá nalietavala na môjho kamaráta. Keď si uvedomila, že zobanie do helmy mu nijako neubližuje, vzala do zobáka jeho ucho a prudko s ním trhla. Krv mu tiekla po celej hlave,“ povedal Geoff Maslen.

 

Austrálske straky nemajú s našimi nič spoločné

Napriek rovnakému pomenovaniu, nemajú straky v Austrálii s tými európskymi spoločný pôvod. To len európski námorníci pomenovali jedného čiernobieleho vtáka po tom druhom. Austrálske straky pripomínajú skôr vrany. Nenapadajú iba ľudí, ale nezriedka sa v tlupách vrhajú aj na iné vtáky. V Austrálii sú kvôli nim na rôznych miestach k videniu cedule „Pozor na nalietavajúce straky“. Najlepšia ochrana je otvorený dáždnik, alebo palicu s vlajočkou.