Svetový rekord si pripísal nemenovaný príslušník ukrajinských špeciálnych síl, ktorý na fronte z ostreľovačskej pušky zabil ruského vojaka vzdialeného 3 800 metrov. Informoval o tom ukrajinský generálny štáb.

„Ostreľovači SBU prepisujú pravidlá svetovej streľby a demonštrujú schopnosti efektívne pracovať na fantastickej vzdialenosti,“ cituje portál RBC.ua z tlačového oznámenia generálneho štábu. Ten správu doplnil videom, na ktorom je viditeľný zásah ruského vojaka a zdesenie jeho spolubojovníkov.

twitter@realpeacenotwar

Ostreľovač z radov špeciálnej jednotky Alfa rekord prekonal puškou Volodar Obriju (Vládca obzoru) z produkcie kyjevskej zbrojovky Majak. Šestnásť kilogramov ťažká zbraň bola vyvinutá na základe skúseností popredných ukrajinských snajprov a za účasti britských a amerických expertov. Vďaka veľkým nábojom kalibru 12,7 × 114 mm ju možno použiť aj proti ľahko obrneným vozidlám.

Snajperka desí na Donbase nepriateľov! „Granáty som nosila v podprsenke…“

Doterajší rekord držal príslušník kanadských špeciálnych jednotiek, ktorý pred piatimi rokmi v Iraku na vzdialenosť 3 540 metrov zlikvidoval bojovníka Islamského štátu. Podľa dobovej správy portálu Globe and Mail vtedy strela z pušky McMillan TAC-50 letela k cieľu desať sekúnd.