Symbolom Ameriky je aj táto nechutná hora lebiek, symbol vyvraždenia bizónov

2928

Zabíjanie bizónov v minulosti nadobúdalo v Amerike rozmerov genocídy. Bieli lovci pristupovali ku zdanlivo nekonečným stádam mohutných kopytníkov inak ako domorodí Indiáni. Jednoducho ich hodlali uloviť toľko, koľko len dokázali. A ako ukazuje práve hora lebiek, bol to naozajstný masaker.

Bizóny boli nielen symbolom doposiaľ neprebádaných končín Ameriky, ale boli tiež hlavným zdrojom obživy pre Indiánov. Po príchode bielych lovcov sa ale veci začali uberať smerom, ktorý by sme dnes nazvali masovou genocídou. V Amerike žilo v tom čase 30 až 60 miliónov bizónov a ich stáda tiahli prériami. Indiáni ich boli schopní uloviť len malé percento, navyše dobre vedeli, že stáda musí udržiavať v rovnováhe a nie je možné zabiť všetky kusy naraz. Lenže to bola presne taktika belochov.

Tí na nich usporiadali lovecké výpravy a zabíjali ich po stovkách, hoci nemali najmenšiu šancu toľko mäsa spracovať. Väčšinou ich len stiahli z kože a ich mŕtvoly nechali hniť na slnku. Niekedy strieľali na bizónov len tak, pre zábavu, alebo aby si cvičili mušku. Fenoménom sa stali lovecké vlaky. Boli to špeciálne vlakové súpravy prechádzajúce prériou. Tie zastavili, kdekoľvek sa objavilo väčšie stádo bizónov. Lovci vyskákali z vagónov alebo strieľali priamo z okien. Keď pozabíjali všetko okolo, vlak sa zase rozbehol ďalej.

Za sto rokov, teda presnejšie medzi rokmi 1800 a 1900 sa populácia bizónov scvrkla zo 60 miliónov na posledných 325 kusov. Zabíjanie bizónov bolo posvätené a podporované z najvyšších miest. Kde sa podarilo úplne vyhubiť bizónov, tak začali miznúť aj Indiáni, ktorí nemali zrazu čo jesť. A o to presne išlo, dostať pôvodných obyvateľov z ich domovov a donútiť ich odtiahnuť inam. Nájazdy na bizóny preto organizovala aj armáda.

V dnešných časoch sa intenzívnym úsilím ochrancov prírody podarilo dostať populáciu bizónov na úroveň okolo 500 tisíc kusov. Je to stále menej ako jedno percento ich pôvodného počtu. Aj to je však považované za veľký úspech, pretože tento živočíšny druh bol prakticky už vyhubený a podarilo sa ho zachrániť doslova v hodine dvanástej.