Turistka zablúdila v USA pri hľadaní signálu, po 26 dňoch zomrela od hladu

1393

    O prípade informovala stanica BBC na svojom webe s odvolaním sa na dokumenty, ktoré tento týždeň zverejnili úrady v americkom štáte Maine.

    Šesťdesiatšesťročná Geraldine Largayová z amerického štátu Tennessee zmizla v lete 2013. Textové správy, ktoré posielala svojmu manželovi, nikdy nedorazili k príjemcovi, pretože v oblasti nebol signál. V poznámke pred svojou smrťou žiadala toho, kto nájde jej telo, aby vyrozumel jej muža a dcéru, že zomrela.

    Apalačský chodník je populárnou turistickou trasou s dĺžkou 3 500 kilometrov. Largayová zmizla na západe štátu Maine v júli 2013. Jej telo sa našlo po viac ako dvoch rokoch, v októbri 2015.

    Z dokumentov vyplýva, že turistka zišla z chodníka, keď si potrebovala uľaviť, a už nedokázala nájsť cestu späť. V snahe zachytiť signál sa skúšala vyšplhať do vyšších polôh, ale zúfalé SMS sa jej nepodarilo odoslať.

    „Mám problémy. Zišla som z cesty. Teraz som sa stratila. Môžeš mi privolať pomoc. Som niekde severne od lesnej cesty,“ prosila v prvej správe manžela z 22. júla. „Blúdim od včerajška. Som asi tri či štyri míle od chodníky. Zavolaj prosím políciu,“ písala v ďalšej správe po prvé noci, ktorú strávila stratená v divočine.

   

    „Až nájdete moje telo, prosím zavolajte môjho manžela George a moju dcéru Kerry. Budte taky láskavý a dajteim vedieť, že som mŕtva a kde ste ma našli – a to bez ohľadu na to, za koľko rokov od tejto chvíle sa tak stane. Prosím zašlite jednému z nich obsah tohto sáčku,“ hovorí sa v poznámke z turistčinho denníka.

    Na základe zákona o prístupe k informáciám úrady na žiadosť viacerých médií zverejnili viac ako 1500 strán dokumentov týkajúcich sa tohto prípadu.

Bola len 10 minút chôdze od chodníka

    Largayová, ktorá bola ostrieľanou turistkou, pôvodne vyrazila na trojdňový výlet s kamarátkou. Tá sa ale musela vrátiť domov kvôli problémom v rodine, a tak Largayová pokračovala sama. Na dohodnuté miesto, kde sa mala stretnúť s manželom, už nikdy nedorazila. Muž nasledujúci deň ohlásil zmiznutie ženy, po ktorej sa začalo pátrať.

    Záchranári podľa denníka The Boston Globe prešli okolo nezvestnej vo vzdialenosti menšej ako sto metrov, ale nenašli ju. Posledný záznam datoval 18. augusta, teda zrejme prežila najmenej 26 dní od chvíle, kedy sa stratila. „George, si to rád prečíta,“ napísala.

    Zomrela hladom a biedou tri týždne po tom, čo úrady vzdali ďalšie pátranie. Bola iba desať minút chôdze od chodníky, ktorá by ju doviedla na cestu.

    Telo našiel lesný robotník v októbri 2015 v zrútenom stanu, spolu s písacími potrebami, denníkom, mapou, balíčkom prvej pomoci, zásypom, zubnou pastou a ružencom. Largayová sa pokúšala prilákať na seba pozornosť rozrobením ohňa a vztýčenou vlastnoručne vyrobenou vlajkou z oblečenia.

    Pozemok, na ktorom bola nájdená, patril americkému vojenskému námorníctvu, ktoré tu organizovalo kurzy prežitia.