Utečencom zakázali vstup do bazéna, obťažovali ženy

1255

Uviedla to agentúra DPA. Obťažovanie pri bazéne rieši aj mníchovská polícia. Traja muži tam sexuálne obťažovali dve mladistvé.

„Hovorím celkom jasne, že o našom rešpekte k rovnosti medzi mužmi a ženami nebudeme v Nemecku diskutovať,“ vyhlásil Markus Schnapka zo sociálneho úradu mesta, ktoré leží neďaleko Bonnu. Uviedol tiež, že v prípade spomínaných prípadov problematického správania nešlo o trestné činy.

Schnapka utečeneckú ubytovňu navštívil a utečencov s dôvodmi zákazu zoznámil. Povedal tiež, že akonáhle mesto od sociálne služby dostane vyrozumenie, že vysídlenci zásady správania k ženám chápu, zákaz bude zrušený. Dodal, že mesto nechce týmto opatrením dlhodobo trestať nevinných.

Problémy s obťažovaním pri bazéne riešila v uplynulom týždni aj mníchovská polícia. Dve sestry vo veku 14 a 17 rokov v sobotu nahlásili, že ich obťažovala skupinka mladíkov. Cieľom bola staršia sestra, ktorá uviedla, že ju mladíci obchytkával a potom jej vošli rukami aj pod plavky a siahali jej na genitálie. Mladšia sestra sa na scéne objavila až neskôr, ale údajne bola potom aj ona obetťou sexuálne motivovaného útoku. Polícia uviedla podľa informácií denníka Die Welt, že páchateľmi sú dvaja Afganci a jeden Sýrčan. Všetci traja sú vedení ako žiadatelia o azyl.

V Nemecku sa v súčasnosti diskutuje o správaní niektorých mužov z radov utečencov a prisťahovalcov. Dôvodom sú silvestrovské udalosti v Kolíne nad Rýnom, kde dav mladých mužov v centre mesta obkľučovali ženy, sexuálne ich napádal a okrádal.

Podľa svedkov i polície boli páchatelia prevažne arabského a severoafrického pôvodu. K podobným útokom došlo v menšej miere aj v Hamburgu, Stuttgarte, Düsseldorfe, Mníchove či Norimbergu

Kolín ovládajú gangy Severoafričanov už roky

V Kolíne nad Rýnom však dochádza k podobným útokom už dlhšiu dobu. Prípady z novoročných osláv, vyvolali v krajine diskusiu o tom, do akej miery sa na obťažovanie a krádežiach podieľali novo prichádzajúci imigranti.

Polícia uviedla na piatkovej tlačovej konferencii, ktorá sa silvestrovským udalostiam venovala len okrajovo, že v Kolíne už tri roky pracuje zvláštne analytická skupina, ktorá sa venuje výhradne kriminálnej činnosti páchanej ľuďmi zo severnej Afriky. Tí sa najčastejšie venujú krádežiam v obchodoch a vreckovým krádežiam, hovorí Norbert Wagner z vedenia kolínskej polície pre web Focus.

Za štyridsiatimi percentami všetkých vreckových krádeží v meste stojí podľa Wagnera severoafričania. Deväťdesiat percent týchto imigrantov sú dospievajúce či mladí muži bez akýchkoľvek sociálnych väzieb. Dodal, že v teréne pôsobí päť sociálnych pracovníkov, ktorí sa snažia s týmito mladíkmi nadviazať kontakt. Pokiaľ ide o Sýrčanov, ktorí kradnú opakovane, je ich podiel podľa policajných štatistík 0,58 percenta.

„Od tej doby, čo sa otvorili niektoré hranice, počet vreckových krádeží prudko vzrástol,“ uviedol Günther Korn z kriminálnej polície. V roku 2010 poznala kolínska polícia pätnásť recidivistov zo severnej Afriky. Počet krádeží ale narastá, hoci sa zvyšuje aj počet zadržaných.

Polícia hovorila rovnako o agresivite zlodejov a tiež tých, ktorí o silvestrovskej noci obťažovali ženy. Svoju úlohu vraj očividne zohráva aj alkohol a ľahké drogy, ako je napríklad marihuana. Problémom je aj nebezpečnosť takých zlodejov, často pri sebe totiž majú nôž či teleskopický obušok. „Často mávame vážne zranených kolegov,“ dodal Korn.