V osudný piatok 13. januára 2012 krátko pred desiatou večer narazila na útes asi 300 metrov od ostrova Giglio pri pobreží južného Toskánska luxusná loď Costa Concordia. Tá vyplávala toho istého dňa o 19:00 z prístavu Civitavecchia pri Ríme na sedemdňovú výletnú plavbu po Stredomorí. Tragédia si vyžiadala tridsaťdva obetí. Kvôli nehode sa neslávne preslávil aj jej kapitán Francesco Schettino, ktorý opustil potápajúci sa vrak medzi prvými. Súd mu naparil šestnásť rokov vo väzení.

Na palube bolo 4229 osôb, z toho 3216 turistov zo šesťdesiatky krajín – najviac Talianov a Nemcov. Poslednú obeť sa podarilo nájsť až začiatkom novembra 2014, jednalo sa o pozostatky čašníka, ktoré uviazli na palube lode pod prevrhnutým nábytkom.

Kapitán plavidla Francesco Schettino

Vinu za stroskotanie nesie kapitán plavidla Francesco Schettino, ktorý sa odchýlil od kurzu a priblížil loď k brehu manévrom zvaným inchino, ktorým niekedy výletné lode rozsvietenými svetlami a sirénami zdravia obyvateľov ostrova.

Schettino bol po nehode zatknutý a pol roka strávil v domácom väzení, dostal aj výpoveď kvôli zanedbaniu služobných povinností. Súd s kapitánom začal v júli 2013. Počas procesu vyšlo najavo, že v osudnej chvíli s ním na mostíku bola moldavská tanečnica Domnica Cemortanová, s ktorou mal „aférku“. Tá ale vypovedala, že jej prítomnosť kapitána nijako nerozptyľovala.

Za haváriu Concordia chceme 80 miliónov eur, šokovali zástupcovia Giglio

Potápajúcu sa loď navyše Schettino opustil medzi prvými, hoci ako kapitán mal byť tým posledným, kto z paluby odíde. V médiách si preto vyslúžil prezývku „zbabelý kapitán“. Schettinovi hrozilo až 26 rokov väzenia, vo februári 2015 bol odsúdený na 16 rokov, dostal aj päťročný zákaz veliť lodi a doživotný zákaz výkonu verejnej funkcie. Rozsudok potvrdil taliansky odvolací súd v máji 2016 a o rok neskôr aj taliansky najvyšší súd.

Kapitán Concordiu neopustil, hodili ho cez palubu, tvrdí jeho právnik

Už v júli 2013 bolo odsúdených päť zamestnancov lodnej spoločnosti Costa Crociere na tresty od 18 do 34 mesiacov. Kormidelník lode, krízový manažér spoločnosti a traja dôstojníci posádky. Všetci boli odsúdení za mnohonásobné zabitie z nedbanlivosti, palubní dôstojníci a kormidelník navyše za spôsobenie havárie plavidla z nedbanlivosti. Vrak sa podarilo vyslobodiť v polovici septembra roku 2013.

V Concordii objavili ľudské pozostatky

To bola Costa Concordia:

• Maximálna rýchlosť: 23 uzlov• Počet palúb: 13
• Počet členov posádky: 1100
• Výtlak: 114 000 ton
• Počet cestujúcich: 3780
• Dĺžka: 290 m
• Šírka: 35,5 m
• Hĺbka ponoru: 14,18 m

Kapitánovi Concordie hrozí až dvadsať rokov. Je mi ho ľúto, povedal žalobca