Už žiadne krémy!

766

Napadlo by vám pred niekoľkými rokmi, že budete hltať tabletky nielen pri bolestiach brucha, ale i v prípade, že túžite po večnej kráse?

Priemysel s tabletkami má obrovskú silu. Zatiaľ čo výrobcovia chvália svoje nové zázračné pilulky a nedajú na ne dopustiť, lekári až takí nadšení nie sú. Podľa niektorých sú účinky piluliek dokonca kontroverzné. Najmä tých, ktoré majú náš organizmus detoxikovať, teda zbaviť nežiaducich látok. Telo je totiž schopné samo sa očistiť od toxínov vylučovaním. A je mu úplne jedno, či ho napchávate tabletkami alebo nie. Užívanie tabletiek s fytohormónmi je podľa nemeckého Spolkového inštitútu pre hodnotenie rizík otázne a ich nadmerná konzumácia môže byť dokonca zdraviu škodlivá. Ak prijímate vyváženú stravu, dopovať sa tabletkami je podľa expertov zbytočné. Je teda na vás, či budete „na tabletkách“, alebo dáte prednosť prirodzenému procesu starnutia. Nech sa rozhodnete tak alebo onak, pri užívaní tabletiek dodržiavajte pokyny výrobcu. Tabletky sa dávkujú väčšinou dvakrát denne, ideálne je užívať ich tri mesiace, až potom sa výraznejšie prejavia ich účinky.

 Vnútorný  doping 

Najžiadanejšie sú tabletky pôsobiace na pleť a proti vráskam. Podľa výrobcov majú oproti krémom výhodu, že ich účinné látky prenikajú do hlbších vrstiev kože a účinkujú znútra. Zatiaľ to však neznamená, že škatuľ ka farebných piluliek dokáže úplne nahradiť krém. Na dosiahnutie maximálneho účinku treba, aby pilulky a krémy spolupracovali. Poškuľovať po tabletkách môžete začať okolo dvadsaťpäťky, vtedy pokožka začína podliehať prvým zmenám, spomaľuje sa tvorba nových buniek a znižuje kvalita mikrocirkulácie. To spôsobuje horšie vyživovanie pokožky, pomalšie obnovovanie kolagénu a elastínu. Objavujú sa prvé vrásky, väčšinou okolo očí. Veľa môže napraviť aj tradičná kozmetická starostlivosť. Problém je v tom, že väčšina krémov ovplyvňuje predovšetkým stav vonkajších vrstiev pokožky. Pleť ošetrovaná kvalitnými produktmi je napohľad hebká a jemná. Ide však o to udržať tento stav čo najdlhšie, čo šikovne využili producenti nutrikozmetiky a začali chrliť tabletky na všetko, na čo si len spomeniete. Je to predsa také jednoduché. Namiesto hodinového trápenia v posilňovni stačí prehltnúť zázračnú tabletku a celulitída je fuč. Trápia vás krehké nechty? Dajte si tabletku. Mátajú vás vrásky? Aj na to existuje pilulka. Nuž, raz sa možno dočkáme toho, že krémy z poličiek v kúpeľni načisto zmiznú, ale zatiaľ sú tam oprávnene. Keď už pre nič iné, tak aspoň pre okamžitý efekt hebkej a vláčnej pleti, ktorý nenahradí žiadna tabletka.

Viera Benčiková