„Smrť Islama Karimova podľa zdrojov Fergana nastala v 15 až 16 hodín taškentského času (12:30 SELČ),“ napísala na svojom webe uzbecká agentúra v pondelok neskoro večer a zároveň zverejnila nekrológ dlhoročného uzbeckého vodcu.

Že bol prezident prevezený do nemocnice, oznámila bez akýchkoľvek bližších informácií už v nedeľu uzbecká vláda. „Podľa špecialistov zaberie úplná zdravotná prehliadka a ďalšie ošetrovanie nejaký čas,“ povedal kabinet vo vyhlásení.

Prezidentová mladšia dcéra Lola Karimovová Tilljajevová v pondelok na Instagramu spresnila, že krvácanie do mozgu u jej otca nastalo už v sobotu ráno. „Bol hospitalizovaný a je na jednotke intenzívnej starostlivosti. Jeho stav je hodnotený ako stabilný. V tejto chvíli je príliš skoro na akékoľvek prognózy,“ napísala.

Autokratický Karimov stojí na čele Uzbekistanu už od roku 1989, kedy krajina ešte bola jednou zo sovietskych republík. Moc si potom udržal aj po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991. Kto by mohol na jeho miesto nastúpiť, zatiaľ nie je jasné. Neschopnosť dohodnúť sa na tom, kto by Uzbekistan dočasne viedol, by podľa agentúry Reuters mohli túto moslimskú krajinu s 32 miliónmi obyvateľov destabilizovať.