V 38. minúte vypredaný štadión skandoval meno Pavla Demitru

1047

Zo série troch domácich zápasov vyťažili Bratislavčania šesť bodov, cez víkend zhodnými výsledkami 3:2 v riadnom čase zdolali Mytišči v nedeľu aj Jaroslavľ.
Hokejisti Slovana Bratislava nastúpli v nedeľňajšom súboji KHL proti Lokomotivu Jaroslavľ bez skúseného Jána Lipianskeho a už v druhom zápase za sebou sa museli zaobísť bez zraneného obrancu Sekeru. Pozíciu kapitána prebral prvýkrát v tejto sezóne obranca Ľubomír Višňovský. Miesto Lipianskeho v strede druhého útoku zaujal Peter Ölvecký s krídlami Michalom Vondrkom a Michelom Miklíkom. Vo štvrtom útoku si hrala trojica T. Mikúš, A. Šťastný, M. Daňo. Striedali Kudrna, M. Bakoš .V obrane tréner Rostislav Čada neurobil žiadne zmeny. V bránke bol opäť Jaroslav Janus.

Herec Štefan Kožka a maskoti ZZ Top Slovana

V prvej desaťminútovke Lokomotiv začal svižnejšie, rýchlymi kombináciami dostával Slovan pod tlak. Po desiatich minútach sa hra vyrovnala – a v ďalšej sa Slovan ujal vedenia. Hudáček zakončil prienik po ľavom krídle strelou do ľavého vinkla 1 : 0. Hostia odpovedali ďalším náporom, hrozili z každého zaváhania, v prvej tretine prestrieľali domácich 18:7. Aj preto, že hrali tri presilovky. Hráči Slovana neraz zastavovali súpera nedovolene. Dve oslabenia ustáli, v treťom pri vylúčení Ölveckého v úvode druhej časti inkasovali. Galimov dorážkou vyrovnal.

Príchod dravého Bakoša priniesol útočné oživenie. Slovan si vypracoval niekoľko šancí, ale z niekoľkých nebezpečných situácií nepretlačil puk do bránky. V polovici druhej tretiny hrali presilovku aj domáci, a to dve min. o dvoch hráčov. Zo súperovej bránky si urobili strelnicu. Viaceré puky uviazli v húštine tiel. Na obrovskú radosť hľadiska ju prestrelil kapitán Ľubomír Višňovský – 2:1. V doznievajúcej presilovke Vondrka netrafil odkrytú časť bránky.

V závere druhej časti v hre štyroch proti štyrom Lokomotivu vyšla parádna akcia, na ktorej konci voľný Hagman zblízka vyrovnal. V samom závere najprv Hagman stroskotal na spoľahlivom Janusovi. Pätnásť sekúnd pred koncom druhej tretiny si domáci vynútili presilovku. Bližňák v sľubnej šanci mieril nad, avšak na začiatku tretieho dejstva Hudáček početnú výhodu využil – 3:2.

V ďalšom priebehu Čadovi zverenci náskok udržali, ubránili sa aj v oslabení o dvoch hráčov. Vyše minúty pred záverečným hvizdom mohol zvýšiť Vondrka, ale netrafil prázdnu bránku. Po záverečnom hvizde ich obecenstvo odmenilo búrlivým aplauzom. Najbližšie sa Slovan predstaví v stredu v Chabarovsku.

Po zápase povedali:
Rostislav Čada (tréner Slovana): „Bolo to veľmi dobré stretnutie, rýchle, dramatické s množstvom vylúčení, ktoré nás však v úvode i závere zápasu nezlomili. Proti silnému a kvalitnému súperovi sme predviedli kolektívny, disciplinovaný a veľmi dobrý výkon. Darila sa nám hra v oslabení, dali sme dva góly v presilovke, ktoré s kvalitne odvedenou prácou rozhodli o našom víťazstve v domácom prostredí.“

Tom Rowe (tréner Jaroslavľa): „V prvej tretine sme pri hre piatich proti piatim dominovali, domácich sme prestrieľali. Bola to naša najlepšia dvadsaťminútovka v zápase. V druhej i tretej časti hry sme urobili viacero chýb a mali sme veľa vylúčení, ktoré nám skomplikovali zápas. Sme sklamaní z výsledku, dostali sme sa do problémov, ktoré sme mali aj na začiatku sezóny. Vtedy sme sa pozviechali a verím, že rovnako to bude aj teraz.“

Ľubomír Višňovský, kapitán a strelec jedného gólu Slovana: „Chcel som vyhrať, podarilo sa a to je dôležité. Prehrali sme u nich a veril som, že doma s nimi znova neprehráme, čo sa nám podarilo.“ Ľubomír Višňovský priznal, že zápas mal preňho špeciálny emotívny náboj. „Hral sme aj na počesť pamiatky Paľa Demitru. Bol to výnimočný súboj, som šťastný, ako sme to zvládli. Zahrali sme oveľa lepšie ako v Jaroslavli, kde nás súper porazil 4:0. Na hre súpera je očividný rukopis amerického trénera Roweho, ktorý forsíruje kanadský štýl hokeja. Bolo to rýchle, jednoduché, vzrušujúce.“

Libor Hudáček strelec dvoch gólov: „Do zápasu sme nastúpili dobre, bola tam aj jedna šanca a potom sa už hralo ľahšie. Škoda zbytočných vylúčení, ale hrali sme pre divákov. Už ani neviem, kedy som dal naposledy gól, takže som naozaj rád, že to tam padlo.“

Slovan Bratislava – Lokomotiv Jaroslavľ 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
“ Góly: 11. L. Hudáček (Bartovič, Bližňák), 32. Ľ. Višňovský (Štajnoch), 41. L. Hudáček (Vondrka, Bližňák) – 21. Galimov (Anisimov, S. Kronwall), 37. Hagman (S. Kronwall, A. Kaľužnyj)
Vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Vasiliev, Sergejev – Micheľ, Šichanov (všetci Rus.), 10 055 divákov.
“ Slovan: Janus – Ľ. Višňovský, Sigalet, Štajnoch, Švarný, Sersen, J. Tabaček – Bartovič, Bližňák, L. Hudáček – Michel Miklík, Ölvecký, Vondrka – Kukumberg, Kytnár, Dravecký – M. Daňo, A. Šťastný, T. Mikúš – 26. M. Bakoš
“ Jaroslavľ: Kolesnik – Flood, S. Kronwall, Lepistö, V. Višnevskij, Guskov, Jakovlev, Amirov – Galimov, Anisimov, Plotnikov – Averin, Petrov, Černikov – A. Kaľužnyj, Apalkov, Hagman – Viktor Kozlov, Kartajev, Truňov
9. Doneck 29 6 2 4 4 0 13 72:87 34
10. Minsk 28 7 4 0 0 4 13 60:85 33
11. Čechov 28 4 0 6 4 2 12 65:77 30
12. Riga 29 7 2 1 1 1 17 62:88 29
13. Sp. Moskva 29 6 2 1 4 1 15 63:90 29
14. Mytišči 28 6 0 3 1 3 15 63:82 28