V Komárne a Trenčíne prídu o titul univerzita

483

Podmienky komplexnej akreditácie nesplnila ani akadémia Policajného zboru v Bratislave. 

Predpokladá to návrh ministerstva školstva, ktorý rezort pod vedením Dušana Čaploviča (Smer) poslal do medzirezortného pripomienkového konania.

Dôvodom má byť nesplnenie podmienok v rámci komplexnej akreditácie.

Súčasné univerzity sa podľa návrhu majú stať vysokými školami a zmení sa aj ich názov. Podľa vysokoškolského zákona môžu mať slovo univerzita v názve len univerzitné vysoké školy.

Po novom by sa tak mali volať Trenčianska vysoká škola Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Vysoká škola J. Selyeho a Vysoká škola Akadémia Policajného zboru v Bratislave.

Komplexná akreditácia skončila na všetkých troch školách na jeseň 2009.

„Akreditačná komisia navrhla, na základe vyhodnotenia plnenia kritérií, zmeniť začlenenie Akadémie Policajného zboru v Bratislave, Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne a Univerzity J. Selyeho…medzi vysoké školy, ktoré nie sú začlenené medzi univerzitné vysoké školy a ani medzi odborné vysoké školy,“ píše sa v dôvodovej správe.
Rektor sa obáva úbytku študentov

Keď ministerstvo školstva zbaví Trenčiansku univerzitu statusu univerzitnej vysokej školy, študenti pôjdu študovať do blízkeho zahraničia a ako vyštudovaní odborníci sa spravidla nevrátia.

Takýto scenár očakáva po vyradení školy zo zoznamu univerzitných vysokých škôl jej rektor Ivan Kneppo a argumentuje tým, že TnUAD je jedinou univerzitou v kraji, ktorý je druhým najpriemyselnejším na Slovensku.

Podľa Kneppa sa návrhom rezortu bude na svojom najbližšom zasadnutí zaoberať Akademický senát TnUAD, budú odsúhlasené a prerokované pripomienky k uvedenému návrhu.

„Tieto budú následne zaslané na medzirezortné pripomienkové konanie,“ doplnil rektor.

Správa o preradení a zmene názvu vysokej školy prekvapila rektora Univerzity J. Selyeho v Komárne Jánosa Tótha.

Je si vedomý toho, že výsledky komplexnej akreditácie školu zaradili medzi vysoké školy, nerozumie však tomu, prečo sa ministerstvo rozhodlo zmeniť status len troch škôl, keď podmienky na univerzitné vysoké školy podľa neho nesplnilo a nenapravilo ďalších asi šesť škôl.

„My rozprávame niečo, ale nehovoríme o zákone. Ja to určite napadnem, len čakám, čo sa to vlastne rysuje, lebo buď hovoríme podľa zákona niečo alebo hovoríme snahy, myšlienky, plány do budúcnosti,“ reagoval rektor pre TASR.
Komárno chce brániť SMK

SMK plánuje urobiť v rámci Slovenska aj na medzinárodných fórach všetky kroky pre to, aby si Univerzita J. Selyeho v Komárne udržala doterajšie zaradenie medzi univerzitné vysoké školy.

Návrhom na preklasifikovanie školy je podľa SMK už druhýkrát vážne ohrozené status quo, ktoré menšinám sľúbil premiér Robert Fico.

„Po zrušení úradu a postu podpredsedu vlády pre národnostné menšiny teraz vláda drasticky zasahuje do vysokoškolského vyučovania v maďarskom jazyku,“ vyhlásil podpredseda SMK pre školstvo a kultúru László Szigeti.

SMK vyzvala vládu, aby dodržala svoj sľub daný zachovaním status quo pre menšiny, inak sa podľa nej stane nevierohodnou.

Podľa rezortu školstva však mimoparlamentná strana vnáša do vzdelávania politiku.

Návrh na zmenu začlenenia univerzity v Komárne medzi vysoké školy je totiž podľa hovorcu Michala Kaliňáka výsledkom akreditácie, ktorá bola zrealizovaná ešte v roku 2009.

„Minister školstva zdôrazňuje, že zachovanie existujúceho stavu nemôže byť ochranný plášť nad univerzitným pracoviskom, ktoré malo rok na prijatie opatrení na odstránenie nedostatkov a túto šancu nevyužilo,“ oznámil Kaliňák.
Preradia aj Akadémiu ozbrojených síl

Slovenské vysoké školy zaradil medzi univerzitné od apríla 2002 vysokoškolský zákon. Neuniverzitnou školou sa podľa neho stala len Vysoká škola manažmentu v Trenčíne.

Na Slovensku je momentálne 20 verejných vysokých škôl, 12 súkromných a tri medzi nimi aj Akadémia Policajného zboru – sú štátne.

Podľa hovorcu ministerstva školstva Michala Kaliňáka je potrebné preradiť aj Akadémiu ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši, no to je v kompetencii rezortu obrany.

S tým sa ministerstvo školstvo dohodlo, že bude postupovať podobne ako pri Akadémii Policajného zboru v Bratislave, ktorá je pod patronátom rezortu vnútra. Návrh na preradenie oboch škôl teda predloží ministerstvo školstva.

Univerzitná vysoká škola poskytuje vzdelávanie v študijných programoch všetkých troch stupňov a vykonáva najmä základný výskum.

Vysoká škola, ktorá nie je začlenená medzi univerzity ani odborné školy, poskytuje vysokoškolské vzdelanie najmä v študijných programoch prvého stupňa, druhého stupňa a vykonáva najmä základný výskum. V prípade verejných vysokých by sa malo začlenenie vysokých škôl zohľadniť aj v ich financovaní.

„Pravidlá pre tento systém v súčasnosti nastavené nie sú a budú upravené v metodike rozpisu dotácie zo štátneho rozpočtu verejným vysokým školám,“ dodal Kaliňák.