Otec dvoch detí z Londýna Jozef Wallis (40) skončil na jednotke intenzívnej starostlivosti s koronavírusom, s nákazou najprv bojoval 8 dní doma, keď už sa horúčka a kašeľ nedali vydržať, manželka mu zavolala záchranku. V nemocnici bol svedkom hororov, ktoré smrtiaci vírus spôsobuje. Priamo pred jeho očami zomreli dvaja seniori. „Bol starý a podľa sestier mal chronické problémy, ale stále to bol niečí dedko, niečí manžel, otec, brat, kamarát. Niekomu bude veľmi chýbať,“ povedal Wallis o jednom z pacientov. Jeho príbeh priniesol denník Daily Mail.

Wallis je inak zdravý človek, šéfuje vlastnej technickej firme, žije v Londýne s manželkou Emmou a dvoma dcérami, Tatianou (8) a Anastasiou (6). Prvýkrát sa mu urobilo zle pred dvoma týždňami v metre, keď sa vracal zo stretnutia s priateľmi.
V nasledujúcich dňoch sa u neho prejavili tradičné príznaky koronavíru – dostal horúčku a začal kašľať. Doma sa izoloval od zvyšku rodiny a 8 dní s chorobou zápasil, nakoniec skončil v nemocnici.

 Prevoz do nemocnice odkladal do  poslednej chvíle 

„Bezmocne som prizeral, ako dvaja moji spolupacienti zomreli. Všetci s Covidem-19 sme boli umiestnení na špeciálnom oddelení. Kým to išlo, bol som doma, nechcel som zaťažovať náš zdravotnícky systém, viem, že na tom sú zle,manželka mu volala záchranku, až keď Wallis nemohol skoro vôbec dýchať a bolestivo lapal po dychu.
Wallis bol hospitalizovaný v nemocnici St Thomas ‘s Hospital, kam zvážajú väčšinu Londýnčanov s koronavírusom. „Môj stav sa rapídne zhoršoval, to, čo som tam ale videl, bolo ešte horšie. Dvaja pacienti mi zomreli priamo pred očami, išlo o dvoch starších mužov. Jeden z nich už bol na ventilátore, sestra ho jedného dňa odviezla a už som ho potom nevidel. Povedali mi, že zomrel,“ vypovedal pre Daily Mail.
Jozef Wallis s rodinov
„Druhého potom narýchlo prevážali na JIS-ku, ale nezvládol to a chorobe podľahol. K obom mi sestričky povedali, že boli starí a že mali ďalšie zdravotné problémy, ale … Mali by sme to naozaj začať brať vážne, nemôžeme organizovať večierky a stretávať sa s priateľmi, inak ľudia budú ďalej umierať,“ vyzíva Wallis prostredníctvom tlače.
Wallis strávil v nemocnici 5 dní, v pondelok 23. marca bol prepustený na doliečenie domov. Podľa lekárov by mal byť zdravý, muž je ďalej v izolácii a snaží sa neprísť do kontaktu so svojou rodinou. Novinárom sa zveril, že kríza okolo koronavírusov sa podpísala na jeho podnikaní a jeho firma je na pokraji krachu.

 Jozef:  Chcel som vidieť mamu, ale ohrozilo by ju to 

„Všetko to začalo pred 2 týždňami, začali ma bolieť kĺby a bolo mi mdlo. Myslel som, že je to bežná únava. Mal som dosť náročný deň a ešte som večer šiel s kamarátmi do krčmy. Keď som dorazil domov, mal som zimnicu, nekontrolovateľne som sa triasol. Zmeral som sa a zistil som, že mám horúčku,“ opísal Wallis začiatok svojej choroby.

„Bolo to brutálne, chorobu mala len pár dní,“ Anna (†69) zomrela iba za tri dni

„Potom sa pridal kašeľ. Takto som strávil 8 dní, došlo to tak ďaleko, že som nemohol dýchať a lapal som po dychu. Starala sa o mňa Emma, ​​moja manželka. Ja sa snažil čo najviac izolovať od rodiny. Na linku 111 som nevolal, vedel som, že systém je vyťažený. Moja mama a svokra so svokrom sa o mňa hrozne báli,“ pokračoval Wallis.

„Musel som povedať mame, ako hrozne moc ju milujem a že by som ju hrozne rád videl, ale že by som ju tak len zbytočne ohrozil. Koronavírus som si diagnostikoval sám podľa internetu, mal som všetky príznaky. Hovoril som si: Dúfaj, musíš sa pochlapiť a vydržať to. Po 8 dňoch som volal svojmu doktorovi, po videohovore mi povedal, nech si zavolám záchranku,“ ambulanciu privolala Wallisová manželka.

 Jozefa previezli rovno na  JIS-ku 

„Záchranári neváhali a rovno ma vzali do nemocnice St. Thomas ‘s Hospital, hneď po príjme ma viezli na jednotku intenzívnej starostlivosti. Dostal som tekutiny a antibiotiká. Urobili mi röntgen pľúc a testy na koronavírus. Nákaza sa potvrdila, na výsledky sa ale čakalo dlho, v mojom prípade to bolo 30 hodín,“ povedal Wallis novinárom Daily Mailu.
Potom ma previezli na Koronavirusové oddelení, na izbe so mnou bolo ďalších 5 pacientov. Vedel som, že je to so mnou zlé, ale nemyslel som si, že na to umriem. Videl som ale umrieť tých dvoch mužov, v pondelok večer ma potom pustili,“ doplnil muž, vyzdvihol starostlivosť, ktorej sa mu v nemocnici dostalo.

 „Sú to  hrdinovia“ 

„Kvalita starostlivosti bola excelentná. Sestričky, doktori, špecialisti, konzultanti, záchranári, asistenti, všetci boli úplne skvelí. Patrí im moja obrovské vďaka, sú to skutoční hrdinovia. Na našich zdravotníkov môžeme byť naozaj hrdí,“ pochvaľoval si Wallis. Jediné, čo rezortu zdravotníctva vytkol, je doliečenie.

„Pokyny sú trochu zmätené a nejasné. Neviem, ako dlho mám byť ešte v karanténe, či som imúnný, či je to ešte vo mne a či niekoho prípadne môžem nakaziť. Stopercentne sa cítim dobre, hovorili, že je to za mnou. Viac neviem. Moja firma je teraz na pokraji bankrotu a chcem sa tým zaoberať,“ zakončil Wallis.

 Koronavírus v  Británii 

Situácia v Británii sa každým dňom zhoršuje, v krajine je ku štvrtku 26. marca cez 9 tisíc nakazených. Koronavírus spôsobujúci chorobu Covid-19 si tu vyžiadal 465 obetí, lekárom sa podarilo vyliečiť 135 pacientov.