V Ojmiakon sa odohral najmrazivejší závod na svete. Teplota klesla až k mínus päťdesiatim

2109

V Jakutsku dedine Ojmiakon sa tento rok konal prvý ročník mrazivých pretekov. Organizátori dúfajú, že sa im z nevšednej športovej udalosti podarí urobiť tradíciu.

Ojmiakon je jedným z najchladnejších miest na Zemi, ktoré sú trvalo obývaná. Teploty tu bežne klesajú k mínus päťdesiatim stupňom, a ľuďom tak napríklad znemožňujú naštartovať auto alebo v prípade úmrtia vykopať hrob.

V extrémnych klimatických podmienkach sa tento rok tiež odohral prvý bežecký závod. Šestnásť odvážnych športovcov vo veku od dvadsaťjeden do sedemdesiatich jedna rokov malo na výber z celkom piatich trás – päť, desať, dvadsať, tridsať a štyridsať dva kilometrov. V najchladnejšom bode maratónu teplota klesla až k -52 stupňom Celzia.

„Na preteky sa prišli pozrieť turisti z Austrálie, Taiwanu, Japonska alebo Indie a neverili svojim očiam. Toto bolo prvýkrát, čo som sa pokúsila podobný závod zdolať. Budúci rok do toho určite pôjdeme znova.!“ hovorila pretekárka Sargylana Neustrojev.

Ďalší zo súťažiacich Jegor Abramov dodáva: „Chceme závod spopularizovať, a ukázať tak, že športovci sú schopní adaptácie aj v extra nízkych teplotách.“

Najlepší výsledok dosiahol Ilja Pesterev, ktorý zdolal 39 km vzdialenosť. Úctyhodný výsledok podal tiež najstarší účastník Jegor Permjakov, ktorý za dve a pol hodiny ubehol 15 km trasu.

Vysoké Tatry si vyžiadali ďalšiu obeť. Padajúci kus skaly zabil českého horolezca