Poľské aktivistky v pondelok vyhlásili výstražnú štrajk ako prejav odporu proti chystanému sprísneniu proti interrupčnému zákonu. Poľky si podľa organizátoriek „čierneho pondelka“ majú vziať v práci či v škole voľno či dovolenku, zapojiť sa do pouličných protestov a happeningov, alebo sa proste len obliecť do čierneho či pripnúť si čiernu stužku. Na sociálnych sieťach prisľúbili zapojenie desaťtisíce Poliek. Vládni predstavitelia protesty bagatelizujú.

Len sa bavte, odkázal minister

Zatiaľ nie je zrejmé, nakoľko sa protest rozšíri a či sa obmedzí len na liberálne veľké mestá, alebo nájde aj podporu v oveľa konzervatívnejších menších mestách a na vidieku upozornila agentúra AP.
Podľa spravodajskej televízie TVN 24 sa protesty konajú po celej krajine. Napríklad do práce na mestskom úrade v Čenstochovej neprišlo viac ako 60 žien, niektoré obchody a reštaurácie museli zavrieť. Akciu podporujú aj niektorí zamestnávatelia.
„Naša firma zamestnáva stovku ľudí, z toho 80 percent sú ženy. Chceme, aby mali právo zúčastniť sa protestu,“ vyhlásil majiteľ siete reštaurácií vo Vroclavi Radoslaw Olszewski. Ženy podľa neho majú právo rozhodovať samy o sebe, a nie, aby za nich rozhodoval niekto iný.
Vládni predstavitelia protesty zľahčujú. „Len sa bavte,“ odkázal štrajkujúcim ženám minister zahraničia Witold Waszczykowski. Podľa neho zrejme žiadny člen vlády nebude v Európskom parlamente na diskusii o právach žien.
„Chceme, aby sa dodržalo právo na život. Podľa stúpencov interrupcií je potrebné chrániť práva žien. Ale bude nejako chránená žena, ktorá je v bruchu ženy? „ Povedal v rozhlase minister, podľa ktorého si západnej civilizácie s týmito dilemami neporadila.

Sprísnenie pravidiel o potratoch

Odporcovia „čierneho pondelka“ podľa TVN vyzvali na internete k akcii „Nebuď krava, obleč sa farebne“.
„Čierne pondelok“ má byť reakciou na rozhodnutie poľských poslancov, ktorí minulý mesiac v prvom čítaní podporili úplný zákaz umelého ukončenia tehotenstva.
Súčasný zákon o interrupciách platí v silne katolíckom Poľsku od roku 1993 a patrí medzi najviac reštriktívne v Európe. Umožňuje umelé prerušenie tehotenstva v troch prípadoch: keď je ohrozený život alebo zdravie matky, ak prenatálne vyšetrenie odhalí nezvratné poškodenie plodu, alebo keď je otehotnenie dôsledkom znásilnenia alebo incestu.
Navrhnutý zákon počíta s ďalším sprísnením pravidiel. Potraty by podľa neho boli úplne zakázané s jedinou výnimkou, v prípade ohrozenia života matky. Lekárom, ktorí by vykonali nedovolené potrat, by hrozilo až päťročné väzenie.
V Poľsku sa uskutoční ročne menej ako 2000 legálnych potratov. Mimovládne organizácie však odhadujú, že interrupciu podstúpi v zahraničí každý rok 100 až 150 tisíc Poliek.
interupcia-1