K vraku legendárneho zaoceánskeho parníka Titanic zamierila cez víkend päťčlenná posádka ponorky Titan. Tá zhruba hodinu a trištvrte po ponore prestala komunikovať a začalo po nej rozsiahle pátranie. To bohužiaľ po niekoľkých dňoch skočilo tragicky, keď boli zhruba pol kilometra od vraku parníka nájdené trosky nezvestného plavidla. Smrť všetkých pasažierov musela byť veľmi rýchla. Čím hlbšie sa totiž cestujúci nachádzali, tým väčší tlak na nich bol vyvíjaný.

Vo štvrtok svet, ktorý niekoľko dní sledoval záchrannú akciu ponorky Titan, zasiahla smutná správa. Vo vzdialenosti približne 490 metrov od prednej časti vraku Titaniku, ktorý spočíva na morskom dne v hĺbke okolo 3800 metrov od svojho stroskotania v roku 1912, boli objavené trosky nezvestného plavidla.

To na plavbu vyrazili 17. júna, o deň neskôr potom päťčlenná posádka začala ponor. Zhruba po hodine a trištvrte sa komunikácia s ponorkou prerušila a odštartovalo rozsiahle pátranie.

 Implóziu spôsobilo narušenie  vonkajšieho plášťa? 

Ako už vo štvrtok večer na tlačovej konferencii potvrdil kontradmirál John Mauger, príčinou skazy plavidla bola zrejme „katastrofická implózia“. Čo ju spôsobilo, nie je zatiaľ jasné. Podľa expertov nehodu mohlo spôsobiť ľahké narušenie vonkajšieho plášťa.

Prekvapivý príbeh milionárky Molly Brownovej, ktorá zachraňovala topiacich z Titaniku

Britská spravodajská stanica BBC prišla v piatok s variantom scenára, ktorý mohol nastať pár minút pred implóziou. „Tlak na hladine mora sa označuje ako „jedna atmosféra“ a v prepočte činí zhruba 6,6 kg tlaku na štvorcový palec,“ popisuje web.

Lenže tento tlak sa v každých desiatich metroch hĺbky o „jednu atmosféru“ zvyšuje. „V hĺbke 3000 metrov, teda približne tam, kde sa ponorka nachádzala, bol tlak asi 300-krát vyšší ako tlak na povrchu vody,“ uvádza ďalej BBC. V hĺbke, kde leží Titanic, pôsobí tlak 381 fyzikálnych atmosfér.

V momente, keď voda drvila ponorku, sa blížila vnútorná teplota vzduchu plavidla k 5 500 °C. Takáto teplota panuje na povrchu Slnka.

Ponorka s 53 ľuďmi zmizla v hlbinách. Šance na záchranu sú mizivé, námorníkom došli zásoby kyslíka

 S extrémnymi podmienkami bojujú aj  zvieratá 

Bývalý lekár amerického námorníctva Dale Molé upozornil, že smrť posádky trvala iba pár chvíľ. „Bolo by to také náhle, že si asi ani neuvedomili, že existuje nejaký problém s plavidlom. Je to, ako keď niekto vypne vypínač. Jednu milisekundu boli nažive, ďalší už po smrti,“ povedal pre britský denník Daily Mail.

„Nakoniec z toľkých spôsobov, ako môžeme zomrieť, je tento práve bezbolestný,“ popísala pre CNN bývalá námorníčka Aileen Maria Martyová.

S extrémnymi podmienkami, ktoré panujú pri dne Atlantického oceánu, majú problém aj zvieratá. Len veľmi málo z nich sa dokáže adaptovať na tlak, tmu a chlad, ktoré v niekoľkých tisícoch metroch pod hladinou sú. Teplota v tisícoch metroch pod hladinou sa pohybuje od -1 až po 4 stupne Celzia.