Gravidná vlčica sa chytila do pripravenej pasce! Niekoľko týždňov trpela, než zomrela!

606

Za uhynutie gravidnej vlčice pri obci Šonov na Náchodsku môže s najväčšou pravdepodobnosťou človek. Agentúra ochrany prírody a krajiny (AOPK) SR preto podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Gravidná vlčica sa chytila do pripravenej pasce, v ktorej niekoľko týždňov trpela a dlho umierala. Prípadom sa bude zaoberať polícia. Nejde o prvý prípad nelegálneho usmrtenia vlka na Broumovsku.

„Prijali sme trestné oznámenie, teraz začneme trestné konanie pre zločin neoprávnené nakladanie s chránenými voľne žijúcimi živočíchmi a voľne rastúcimi rastlinami, týranie zvierat a pytliactva,“ povedala ČTK k prípadu uhynutej vlčice policajný hovorca Lucie Konečná. V prípade preukázania viny hrozí páchateľovi až šesť rokov väzenia.

Povolili odstrel 80 vlkov, ale podľa ochranárov nemá odstrel opodstatnenie,

„Z pitevného protokolu vyplýva, že smrť (vlčice) s najväčšou pravdepodobnosťou nastala kvôli celkovému vyčerpaniu organizmu. Zviera sa zrejme zachytilo ľavou nohou do pytliackeho oka či slučky a nedarilo sa mu vyslobodiť. To viedlo k dehydratácii a hladovaniu,“ uviedla Šůlová.

Podľa ochranárov z pitevného protokolu vyplýva, že poranená vlčica musela niekoľko týždňov veľmi trpieť. „Schudla takmer o štvrtinu pôvodnej váhy, v žalúdku mala kus svojej vlastnej labky a ihličia, v maternici šesť vĺčat. Používanie pytliackeho oka, slučky alebo podobne skonštruovaného zariadenia je zakázaným spôsobom lovu či odchytu zvieraťa podľa zákona na ochranu zvierat proti týraniu. Ich použitie nedovoľuje ani zákon o poľovníctve,“ uviedol riaditeľ AOPK SR František Pelc.

Českí pytliaci zastrelili na Slovensku medveďa. Rozporcované zviera našla polícia v aute

Podobný prípad sa stal aj pred rokom. V marci roku 2022 sa pri Heřmánkoviciach, teda neďaleko od miesta nálezu vlčice, našli pozostatky vlka so zvyškami kovových častíc, ktoré ukazovali na nelegálny zástrel. Polícia tento prípad odložila, pretože sa nezistilo, že skutok spáchal konkrétny človek.

Pelc zdôraznil, že tieto mimoriadne neetické pasce zvieraťu pôsobia dlhú a trýznivú smrť smädom a hladom. „Je jedno, či niekto líčil konkrétne na vlka alebo na iné zviera. Podávame preto trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Fakt, že sa vzácne šelmy a dravce stávajú aj v 21. storočí obeťou pytliakov, je hanebný,“ dodal Pelc.

Hrozné video popravy spiacej medvedice s mláďatami. Otec so synom si po zbabelej poprave plesli!

Agentúra sa dozvedela o náleze uhynutej psovitej šelmy v katastri obce Šonov 2. mája. Zviera, ktoré ležalo v lese desať metrov od málo používanej lesnej cesty, našli motorkári a podali o ňom správu užívateľovi poľovného revíru. Ohľadanie na mieste za prítomnosti kriminálnej polície potvrdilo, že ide o samicu vlka obyčajného.
„Vlčica pravdepodobne patrila k miestnej svorke, ktorá sa pohybuje na území Javorích hôr. Vlci sa tu trvalo vyskytujú od roku 2018 a od roku 2019 pravidelne vyvádzajú mláďatá,“ uviedol zoológ Petr Kafka.