Vedci dostali nápad, ako využiť špaky z cigariet. Chcú ich pridávať do asfaltu a zlepšiť tak stav vozoviek

3288

Cigaretové ohorky tvoria takmer tretinu odpadu v oceánoch a moriach, odhady hovoria, že každým rokom sa sa ich vyhodí 1,3 milióny ton. Rovnako ako zvyšok cigarety obsahujú niekoľko tisíc chemických látok ako jedovatý arzén či rakovinotvorný decht a rádioaktívne polónium.

Tieto chemikálie sa potom dostávajú do pôdy i do vodných tokov a ohrozujú živočíchov. Teraz však vedci v Austrálii našli nový spôsob, ako zadržať chemikálie z cigaretových špakov a súčasne skvalitniť s ich pomocou cesty.

Vedci ohorky potiahli parafínovým voskom a bitúmenom, vysoko viskóznou čiernou látkou na báze oleja, a pridali je asfaltové zmesi. Potom vyvinuli tlak, aby simulovali jej použitie na povrch vozovky. V závislosti na hustote cigaretových ohorkov a kvalite použitého bitúmenu bol nový materiál schopný odolať rade podmienok, od ľahkej až po ťažkú ​​dopravu. Oproti tradičnému asfaltu mal tiež nižšiu tepelnú vodivosť, takže ak by sa ním pokryli cesty, mohol by sa zmierniť efekt mestského tepelného ostrova.

„Tento výskum ukazuje, že môžete vytvoriť nový stavebný materiál a zároveň životné prostredie zbaviť obrovského problému s odpadom,“ hovorí vedúci výskumný pracovník Abbas Mohajerani.

Je ťažké povedať, kedy alebo či vôbec sa ohorky stanú bežnou zložkou asfaltových zmesí, ale nezdá sa, že by sa tým ich množstvo v blízkej budúcnosti nejako výrazne znížilo. Predpokladá sa, že výroba cigariet vďaka populačnej explózii vzrastie do roku 2025 o 50 percent.