Vietnamská superstar (24) sedí v Česku vo väzbe. S matkou šéfovali pašeráckemu gangu

715

Do Česka z Vietnamu prišiel, keď mal dvanásť. Do svojej domoviny sa vracal za otcom a v roku 2015 skončil tretí v tamojšej talentovej súťaži. Sníval o kariére speváka, medzitým doma v Tepliciach pomáhal matke. Teraz sedí vo väzbe na Pankráci. Okrem pomoci v bistre bol, podľa tvrdenia polície, súčasťou nelegálneho pašovania ľudí.

Dvadsaťštyriročný Le Van Dat bol zadržaný v utorok v Tepliciach počas policajnej razie s krycím menom Xalo, alebo diaľnica. Svojej matke, ktorá bola podľa polície hlavou pašeráckeho gangu, vraj pomáhal organizovať prevážanie ľudí zo Srbska do Nemecka. Jeho matka má s pašovaním skúsenosti. V minulosti bola za to isté zadržaná práve v Nemecku. Po prepustení z väzby bola vyhostená späť do Česka.

 S matkou pašovali  ľudí 

Okrem matky a syna boli do pašovania ľudí údajne zapojení ďalší dvaja Vietnamci a jeden Čech. Celú skupinu polícia pol roka sledovala a odpočúvala. Na základe toho polícia rozobrala systém nelegálneho prevozu ich krajanov cez pol Európy. Cesta zvyčajne začala v Srbsku. Ľudia potom boli na pasy Vietnamcov, ktorí mali povolenie na pobyt v Česku, transportovaní cez Maďarsko, Slovensko a Česko do Berlína. Pašeráci mali vsádzať na to, že pre prípadnú kontrolu nebude jednoduché identifikovať pašované Aziatov od tých na fotografiách v pasoch.

U Calais vyrastie štvormetrový múr proti migrantom. Postavia ho Briti

Matka so synom teraz na svoj osud čakajú vo väzbe. Hrozilo totiž, že by mohli utiecť do Vietnamu, s ktorým Česko nemá dohodu o právnej spolupráci. U matky navyše bolo podozrenie, že by v trestnej činnosti mohla ďalej pokračovať. Nelegálne prevoz migrantov nie je jediné obvinenie, ktorému tento „rodinný podnik“ čelí. 42-ročná žena je podozrivá z lúpežného prepadnutia v Prahe, jej spievajúci syn mal pred časom napadnúť spolu so svojimi kamarátmi muža v Děčíne.