„Ľuďom sa stále darí prechádzať. Postavili sme ploty. Teraz staviame múr,“ uviedol podľa britského denníka Guardian minister pre imigráciu Robert Goodwill. Múr, ktorý sa potiahne v dĺžke jedného kilometra, je súčasťou francúzsko-britského balíčka bezpečnostných opatrení v tomto prístavnom meste.

Stavba múru pozdĺž diaľnice vedúcej k prístavu začne už tento mesiac a dokončená by mala byť do konca roka. „Ľudia stále prechádzajú. Už sme rozmiestnili ostnaté drôty, teraz robíme múr,“ povedal Goodwill v utorok britským poslancom. Stavba vyjde na 1,9 milióna libier.

Múr bude z hladkého betónu, aby bolo ťažké na ňu vyliezť. Aby vizuálne nerušila, z jednej strany ju zakryjú kvety a stromy. Projekt sa stal terčom kritiky niektorých miestnych obyvateľov, ktorí ho prezývajú „veľký calaiská múr“.

Podľa Françoise Guennoka z organizácie Auberge des Migrants, ktorá pomáha utečencom v Calais, je výstavba múru zbytočná, pretože migranti si rovnako nájdu spôsob, ako ho obísť.

„Je to plytvanie peniazmi. Pre migrantov to teraz bude nebezpečnejšie, pašeráci ľudí zdvihnú ceny a ľudia nakoniec budú viac riskovať,“ povedal Guennoc.

calais jungle 01 wiki
foto: wikimedia

V bezprostrednej blízkosti Calais funguje divoký utečenecký tábor, označovaný ako Džungľa. Žije v ňom odhadom sedem až deväť tisíc ľudí. Pokusy migrantov dostať sa do Británie narušuje dopravu medzi Francúzskom a Spojeným kráľovstvom. Obyvatelia a podniky v Calais si čím ďalej viac sťažujú na problémy, ktoré im súčasná situácia prináša.