Merkelová, ktorej strana cez víkend utrpela porážku v krajinských voľbách v Meklenbursku-Predpomoransku, odmietla v prejave pri príležitosti rokovania o rozpočte meniť svoju doterajšiu politiku.

Vo svojom prejave tiež opäť bránila svoj prístup k vzťahom s Tureckom a dohodu EÚ s Ankarou, ktorá je podľa nej jediným spôsobom, ako zvládnuť príliv migrantov a utečencov do Európy. „Preto je dohoda s Tureckom modelom pre ďalšie takéto dohody – s Egyptom, s Líbyou, až bude mať jedného dňa riadnu vládu, s Tuniskom a s ďalšími krajinami, kde to bude potrebné,“ je presvedčená kancelárka.

Merkelová je presvedčená, že migračná dohoda s Tureckom je v záujme oboch strán. Pomáha utečencom, z ktorých väčšina prichádza zo Sýrie a môže tak zostať bližšie svojmu domovu, myslí si. Zároveň je podľa nej nutné finančne pomáhať Turecku, aby situáciu zvládalo a Ankara zase musí bojovať proti prevádzačom ľudí.

Ocenila, že od jarného uzatvorenia dohody v Egejskom mori prakticky neumierajú utečenci, v minulosti ich pri snahe dostať sa z Turecka do Grécka umieralo veľké množstvo. Merkelová tiež upozornila na snahy Európskej únie uzatvoriť dohody s Nigerom a Mali, cez ktoré prúdi väčšina afrických utečencov, ktorí sa neskôr snažia dostať do Európy cez Líbyu.

foto: Pixabay
foto: Pixabay

K bilaterálnom vzťahom s Tureckom, ktoré sú v posledných mesiacoch napäté, podotkla, že Nemecko bude o situácii v tejto krajine otvorene hovoriť. Keď bude Turecko porušovať ľudské práva, bude o tom Berlín hovoriť, vyhlásila na pobavenie niektorých poslancov, podľa ktorých je spolková vláda pri kritike tureckého režimu veľmi nedôsledná.