Vo Švajčiarsku sa zabilo 13 kráv skokom z útesu, farmári netušia, prečo to urobili

1322

Farmári vo švajčiarskej obci Levron riešia podivný prípad. 13 mladých kráv tú skočilo dole z vysokého útesu. Len jedna skok prežila, ostatné zahynuli. Bola to hromadná samovražda?

Prípad sa stal 24. mája, kedy bolo nájdených všetkých trinásť kráv plemena Hérens na dne päťdesiat metrového zrázu. Hérens je jedno z najmenších plemien kráv, chovajú sa prevažne na mäso a tiež býčie súboje. Sú pre tieto zápasy dokonca špeciálne trénované, pretože najmä samice bývajú agresívne. Súboje kráv sú tiež jednou z turistických atrakcií.

Norbert Terrettaz, predseda miestnej farmárske asociácie, sa nedomnieva, že by išlo o samovraždu. A nie je ani pravdepodobné, že by kravy omylom nasledovali jednu za druhou a postupne tak do priepasti popadali. Skôr sa mohlo stať, že boli prenasledované vlkom alebo líškou a v snahe utiecť omylom zo zrázu spadli. Príliš presvedčivé však nie je ani toto vysvetlenie, pretože na telách kráv neboli žiadne stopy po škrabancoch alebo uhryznutí. O prítomnosti akéhokoľvek predátora nie sú žiadne dôkazy. Farmári chcú poznať odpoveď a chystajú v mieste nasadiť termálne kamery. Panujú obavy, že ak sa nezistí príčina, mohol by sa skok zo zrázu v budúcnosti opakovať.