Vo väznici u Ria de Janeira vypukla vzbura, dozorcov držia ako rukojemníkov

1322

Vo výrazne preplnenej väznici neďaleko Ria de Janeira vypukla v nedeľu popoludní vzbura trestancov. Hoci svetové médiá potvrdzovali, že sa situácia do večera upokojí, všetko je však inak.

Rozzúrení trestanci držia dozorca ako rukojemníkov. Ich počet nespresnili, rovnako tak neinformovali, či došlo k zraneniam či úmrtím.

Násilnosti, vzbury či úteky sú v preplnených a zle zaistených brazílskych väzniciach pomerne časté. V nápravnom zariadení Milton Dias Moreira asi 55 kilometrov od centra Ria je podľa agentúry Reuters vyše 2000 väzňov, hoci komplex má kapacitu iba 900 osôb.

Špeciálna zásahová jednotka a brazílski policajti okolo väznice utvorili ochranné pásmo. Podľa spravodajského serveru G1 trestanci vzali ako rukojemníkov sedem dozorcov, z ktorých potom ale troch prepustili.

 Väznice pod  kontrolou kartelov 

Brazílsky prezident Michel Temer v piatok nariadil federálnej armáde, aby prevzala velenie nad bezpečnosťou v štáte Rio de Janeiro, ktorý podľa neho takmer ovládol organizovaný zločin. Súčasťou intervencie majú údajne byť aj opatrenia na posilnenie bezpečnosti vo väzniciach, ktoré sú podľa Reuters prakticky pod kontrolou mocných drogových gangov.