V opačnom prípade im hrozí poškodenie prsného tkaniva natriasaním, ktoré môže viesť až k ovislému a nevzhľadnému poprsiu.
Lenže milióny žien cvičí len v tričku bez vhodnej podprsenky a prsia si poškodzujú. Tie totiž vykonávajú pri skákaní a behaní pohyb v tvare osmičky, ktorý narúša krehké tkanivo a úpony. Ak žena ubehne približne jednu míľu, teda 1,6 kilometra, prsia vykonajú pohyb v celkovej dĺžke 135 metrov.
Čím väčší a teda aj ťažšie prsia sú, tým väčšie poškodenie tkaniva hrozí. „Prsia majú len malú prirodzenú oporu, hoci väzy a koža vykonajú väčšinu tejto práce. Prsia sú tvorené tukom, mliekovodmi a spojivových tkanív, ako kolagénom a krvnými cievami. Pohybová energia vznikajúca pri intenzívnom skákaní môže naťahovať prsné spojivové tkanivo a pôsobiť jej povisnutie a bolestivosť. Polovica žien s tým pri cvičení má skúsenosti,“ tvrdí profesorka biomechaniky Joanne Scurrová z University of Portsmouth.
Obyčajná tričková podprsenka môže znížiť mieru poškodenia o 38 percent, zatiaľ čo špeciálne športové podprsenka až o 78 percent. Ženy by mali investovať pri športe nielen do kvalitnej obuvi, ale aj do kvalitnej podprsenky.