Policajti odoslali návrh na podanie obžaloby známeho lekára a psychiatra Jána Cimického! Podľa nich sa medzi rokmi 1980 a 2016 dopustil celkom 28 prípadov znásilnenia a vydierania. Jeho konaním sa začali policajti zaoberať vlani na jeseň po tom, čo o svojej otrasnej skúsenosti s ním verejne porozprávala speváčka Jana Fabiánová.

„Kriminalisti ukončili vyšetrovanie prípadu a na Obvodné štátne zastupiteľstvo pre Prahu 8 odoslali návrh na podanie obžaloby zo spáchania dvadsaťosem prípadov znásilnenia a vydierania,“ uviedli vo štvrtok ráno pražskí policajti. Meno Cimického konkrétne neuviedli, z kontextu však vyplýva, že ide práve o neho.

Policajti začali Cimického preverovať vlani v novembri. Speváčka Jana Fabiánová vtedy v reakcii na zámer prezidenta Miloša Zemana udeliť psychiatrovi štátne vyznamenanie zdieľala 29. októbra na Facebooku bolestný text, v ktorom uviedla, že ju Cimický pred rokmi sexuálne napadol za dverami svojej ordinácie.

K Fabiánovej sa čoskoro začali pridávať ďalšie ženy, jednou z nich bola aj moderátorka Českej televízie Martina Hynková Vrbová, ktorá s Cimickým spolupracovala na programe. Psychiater ju vraj napadol priamo vo svojej ordinácii, kde dvojica pravidelne natáčala. „V tej chvíli, keď som si tam sadla, si on sadol za mňa. Zrazu ma zozadu chytil za prsia, potom ma ako povalil, začal ma bozkávať, snažil sa mi dať jazyk do pusy a ja som toto teda vôbec nečakala,“ popísala Vrbová v relácii 168 hodín.

Jana Fabiánová

Policajti požiadali aj ďalších prípadných poškodených, aby sa im ozvali, po necelých piatich mesiacoch padlo obvinenie. „Kriminalisti vo veci začali trestné stíhanie konkrétnej osoby pre trestné činy znásilnenia a vydierania. Týchto skutkov bolo podľa zistení kriminalistov 29 a odohrali sa v rozmedzí rokov 1980 až 2016,“ uviedli tento rok v apríli.

Škandál v Čechách! Uznávaný psychiater Cimický je obvinení zo sexuálneho zneužívania! Porozprávala aj herečka Kristína Frejová!

 „Nie som si vedomý  previnenia“ 

Cimický sa v novembri proti tvrdeniam ohradil a oznámil, že sa chce aktívne brániť a dokázať svoju nevinu. Kvôli lekárskemu tajomstvu a rešpektu k pacientom nebude táto obhajoba verejná, uviedol Cimický vo vyjadrení, ktoré vtedy poskytol ČTK. „Som pripravený sa plne hájiť, pretože si nie som vedomý žiadneho previnenia takého charakteru, o ktorom sa teraz z verejného priestoru dozvedám,“ uviedol v novembri psychiater.

Prezident Miloš Zeman chcel Cimickému pôvodne udeliť štátne vyznamenanie, konkrétne medailu Za zásluhy o štát v oblasti kultúry. Rozhodnutie urobil v čase, keď ešte neboli známe obvinenia proti Cimickému. Psychiater sa nakoniec sám rozhodol vyznamenanie neprevziať. Prezidentská kancelária uviedla, že jeho rozhodnutie berie na vedomie a rešpektuje.

Spevák Karel Černoch († 64) pripravil Naďu Urbánkovú o 8 miliónov!

Niekdajší Cimického nadriadený psychiater Zdeněk Bašný Českej televízii už skôr povedal, že Cimického odchod z bohnickej liečebne v roku 1996 súvisel práve so sexuálnym obťažovaním. Cimický bol v Psychiatrickej nemocnici v Bohniciach primárom socioterapeutického a rehabilitačného oddelenia v rokoch 1981 až 1996. Ženy v médiách väčšinou popisovali obťažovanie práve z tejto doby.