Do väzenia na 10,5 roka poslal Krajský súd v Plzni Patrika D. (20). Ten bol jedným zo štvorice mladíkov, ktorí vlani v septembra v Dobřanech prepadli a kvôli peniazom dobili na smrť dvadsaťdeväťročného Ukrajinca Nazara K.

Patrik D. a jeho traja kamaráti, najmladší mal vtedy ešte len 14 rokov, sa rozhodli, že prepadnú Ukrajinca Nazara, ktorý pred tým vyhral v bare na automatoch.

Ukrajincovi dupali po hlave, ten sa udusil vlastnou krvou

„Pod zámienkou obstarania marihuany ho z lokálu vylákali k materskej škôlke. Obžalovaný udrel Nazara tak, že spadol, na zemi ho mlátil päsťami a kopal, rovnako aj ostatní jeho kumpáni. Keď obeť ležala na zemi, niekoľkokrát jej ešte dupol na hlavu,“ uviedol v obžalobe prokurátor Jiří Richtr.

Zranenému Ukrajincovi potom chlapci zobrali batoh a peňaženku a odišli popíjať do krčmy. „Čin bol vykonaný veľmi brutálne a razantne. Napadnutého muža doslova dokopali na smrť,“ povedal pri zdôvodňovaní rozsudku sudca Martin Kantor.

Doteraz „sekal latinu“

Ako poľahčujúce okolnosti sudca uviedol, že Patrik D. nebol ešte trestaný. „Nemal ani žiadny priestupok a čin spáchal v čase krátko po tom, čo dosiahol plnoletosť. Nebol dôvod mu tak dávať trest v hornej hranici trestnej sadzby,“ dodal sudca Kantor s tým, že Patrika D. poslal do väznice s ostrahou, teda s miernejším režimom. Hrozilo mu pritom až 18 rokov väzenia.

Patrik D. musia tiež zaplatiť 650 Eur za pohrebné službe a prevoz tela Nazaré K. na Ukrajinu. Otec mŕtveho Ukrajincov žiadal odškodné 24 tisíc Eur. Sudca ho odkázal na občianskoprávne konanie.

Utiekol za rodinou do Anglicka

Ukrajinec Nazar zostal po útoku štvorica mladíkov bezvládne ležať na zemi. „Utrpel otvorené zlomeniny tvárového skeletu a viacpočetné poranenia hlavy. Obeť zomrela, keď vdýchla krv z masívneho krvácania,“ dodal Richtr.

Keď sa na druhý deň Patrik D. vrátil z práce a príbuzní mu povedali, čo sa stalo, zobral sa a z Dobřan sa išiel ukryť k svojej tete do železničného domčeka pri Rokycanoch. Odtiaľ potom odišiel vlakom do Nemecka.

Tam pre neho prišiel otec z Anglicka, kde už dlhší čas žije s matkou Patrika D. a jeho šiestimi súrodencami. „Priviezol mi bratovu občianku a s jej pomocou som sa dostal do Anglicka,“ povedal Patrik D. Britské úrady ho ale tento rok v apríli vydali späť do Česka a Okresný súd Plzeň ho poslal do väzby vo väznici v Plzni na Borech, kde čakal na súd.

Vraha barmanky z českého Rakovníka po 15 rokoch odsúdili na Slovensku! Dostal 12 rokov

Svoju vinu odmietal

Patrik D. na súde odmietol, že by obeti dupal na hlavu. „To som nerobil. Na hlavu som nedupal a ani som do nej nekopal. To kamarát. Ja som išiel trochu pred tým Ukrajincom a mojim kamarátom. Oni popíjali slivovicu z fľaše. Pohádali sa, Ukrajinec začal byť agresívny. Keď sa blížil s fľašou v ruke ku mne, udrel som ho päsťou. On spadol, potom som mu dal päsťou ešte asi sedem či osem rán,“ tvrdil Patrik D.

„Potom som utiekol. Kamarát prišiel za mnou, niesol batoh a peňaženku. On si vzal nejaké české peniaze a ja pár ukrajinských bankoviek. Potom sme šli do krčmy a tam popíjali,“ dodal Patrik D.

Beštiálny vrah Masár chce slobodu!

Najmladší útočník mal 14 rokov

Už v máji potrestal Krajský súd v Plzni dvoch kumpánov Patrika D. Mladíka (17) zo Slovenska poslal na tri roky do väzenia. Po odpykaní trestu má byť vyhostený späť na Slovensko, kde má podľa súdu družku a už dve deti.

Druhý mladík (17) potom dostal desaťmesačného trest väzenia s podmienečným odkladom na dva roky. Tretieho útočníka vôbec nesúdili, v čase spáchania lúpežného prepadnutia mal iba 14 rokov. Rozsudok nad Patrikom D. nie je právoplatný. Štátny zástupca si nechal lehotu na rozmyslenie.