Záhadné zmiznutie cestovateľov Pcheng Ťia-mu

1257

Putovné jazero Lop Nur je nehostinné miesto, ktoré tvoria jeden z vrcholov tzv. Ázijského diabolského trojuholníka. Práve na toto miesto sa vypravil bádateľ a cestovateľ Pcheng Ťiam a už sa nikdy nevrátil.

Jazero sa nachádza v nadmorskej výške 780 metrov. Má rozlohu vyše 3000 štvorcových kilometrov, čo z neho robí druhé najväčšie jazero v celej Číne. Kedysi to bola tiež významná zastávka na Hodvábnej ceste. Dnes je to len vyprahnutá púšť.

Jeho názov vznikol tak, že ešte v 19. storočí nikto presne nevedel, kde sa jazero nachádza. Oblasť bola odľahlá, a hoci sa k jazeru vydalo mnoho cestovateľov, ich údaje o polohe jazera sa líšili. Napríklad v roku 1900 švédsky cestovateľ Sven Anders Hedin podnikol expedíciu k púšti Lop, aby ju zmapoval, a pri tej príležitosti aj zaznamenal polohu jazera.

Objavil množstvo mušlí a tiež pozostatky ľudských obydlí, ktoré sa zrejme nachádzali pri brehu jazera. Voda však bola preč. Hedin sa domnieval, že jazero mení svoju polohu a presunulo sa viac severne. V päťdesiatych rokoch sa do cestovania pustil aj čínsky vedec a biológ Pcheng Ťia-mu. Podnikol niekoľko vedeckých expedícií do púšte Lop, ktorú opísal ako to najsuchšie miesto na svete.

V roku 1980 viedol Pcheng Ťia-mu novú expedíciu skupinu vedcov, aby vykonali nový výskum v oblasti jazera. Po sedemnástich dňoch putovania púšťou jedného dňa zmizol. Nebol vo svojom stane, nikomu nič nepovedal, nikto netušil, kam išiel.

Horor v dovolenkovej destinácii! Našli dve turistky s odrezanými hlavami!

Čínske úrady rozbehli veľkú pátraciu akciu, aby vedca našli. Nad oblasťou lietalo desať lietadiel, do pátrania sa zapojila armáda so stovkami vojakov. Nikto nenašiel jedinú stopu alebo predmet, ani žiadne pozostatky alebo telo. Ešte v tom istom roku sa do oblasti vypravila expedícia, ktorej cieľom bolo Pcheng Ťia-mu nájsť, ale ani tá nebola úspešná. Vedec jednoducho zmizol bez jedinej stopy.

Neuveriteľný príbeh prežitia na Mount Everestu