Slávny brazílsky surfer Marcio Freire (†47) zomrel počas zdolávania mohutnej vlny. Športový veterán nedokázal skrotiť vodný živel a z výšky spadol do mora. K tragédii došlo minulý štvrtok v portugalskom meste Nazaré.

Napriek tomu, že na pláži boli po celý čas prítomní plavčíci, ktorí topiaceho muža ihneď vytiahli na breh, pomôcť mu už nedokázali. Podľa miestneho námorného úradu „športovec utrpel náhlu zástavu srdca“. Záchranári dlho vykonávali resuscitáciu, ale bez výsledku.
Marcio Freire patril k slávnej surferskej skupine Mad Dogs, v preklade Šialení psi, o ktorých bol v roku 2016 natočený aj rovnomenný dokumentárny film. Spolu s ďalšími dvoma priateľmi, Danilo Coutom a Yurim Soledadom, na Havaji zdolal obrovskú vlnu. Tú podľa Daily Mail miestni prezývajú Čeľuste.

K úmrtiu sa už vyjadrilo množstvo športových kolegov. Napríklad ďalší slávny surfer Nic von Rupp na svojom instagramovom účte napísal: „Surfoval jedine s veľkým úsmevom na tvári. Tak si ho budem navždy pamätať. Naozajstná legenda“.

Friere pochádzal z Bahie vo východnej Brazílii. K doske prirástol už v mladosti. Jeho vášeň k jazde po vlnách bola natoľko veľká, že sa rozhodol odsťahovať sa na Havajské ostrovy, kde sa nachádza početná komunita surferov. Postupne ho koníček zaviedol aj do ďalších destinácií a počas života precestoval takmer celý svet.

Napriek tomu, že Friere platí za legendu, surfovaním sa podľa svojich slov nikdy neživil. Slávne americké značky vraj nemali záujem sponzorovať Brazílčana. S úsmevom kedysi podotkol, že „najviac si zarobil, keď mu poisťovňa preplatila tisíc dolárov za úraz“. Privyrábal si preto ako pomocník v kuchyni, záhradník alebo inštruktor potápania.