Jediná falošná správa dokázala rozhýbať akciový trh a zároveň varovala, že elektronická hrozba zo Sýrie môže byť pre západné mocnosti veľkým problémom.
„Blesková správa: dve explózie v Bielom dome a Barack Obama je zranený.“ Presne takú správu mohli v utorok nájsť užívatelia Twitteru na profile agentúry AP. Tá vzápätí uviedla, že jej účet bol napadnutý hackermi. Krátko na to reagoval aj hovorca Bieleho domu Jay Carney vyhlásením, že správa bola falošná a Obamovi sa darí dobre.
Falošná správa nepobláznila len redakcie svetových spravodajských webov, ale aj americký akciový trh. Hlavný kurz indexu Dow Jones Industrial sa krátkodobo prepadol do straty. „Bola to síce totálna blbosť, ale trhy sú citlivé a na niečo také reagujú rýchlosťou vetra,“ uviedol jeden z obchodníkov. Špekulanti tak mohli razom prísť až o 136 miliárd dolárov.
K falošnému tweettu na profile AP sa vzápätí prihlásili hackeri pracujúci v žoldu sýrskeho diktátora Bašára Asada. Tlačová agentúra AP vo svojej správe o elektronickom útoku informovala, že hackeri sa už v minulosti niekoľkokrát pokúsili ukradnúť heslá jej novinárov.
Hackeri zo Sýrie tak naplno ukázali, ako veľkou hrozbou môžu pre Ameriku a ďalšie svetové veľmoci byť. Pri ďalšom koordinovanom a inteligentnejšie útoku by ľahko mohli poškodiť krehkú americkú ekonomiku.

















































