Zomrela bývalá britská premiérka, Železná lady Thatcherová

466

„Mark a Carol Thatcher s veľkým smútkom oznámili skon svojej matky. Barónka Thatcherová zomrela pokojne v pondelok ráno po tom, čo utrpela mŕtvicu. Ďalšie vyhlásenie bude vydané neskôr,“ citovala BBC hovorcu rodiny Lorda Bella.

Thatcherová sa stala premiérkou v roku 1979 ako prvá a doteraz jediná žena v histórii Spojeného kráľovstva. Konzervatívnu vládu viedla do roku 1990 a vďaka svojej nekompromisnosť získala prezývku Železná lady. V posledných rokoch ju však trápili choroby a starecká demencia.

„Stratili sme veľkú vodkyňu, veľkú premiérku a veľkú Britku,“ komentoval správu britský premiér David Cameron, podľa ktorého Thatcherová „Británii len neviedla, ale krajinu zachránila“. Ministerský predseda okamžite prerušil služobnú cestu po Európe a vracia sa do Británie.

Tiež britská kráľovná Alžbeta II. zareagovala na smútočné oznámenia rodiny. Panovníčka vyjadrila smútok a uviedla, že pozostalým pošle súkromnú kondolenciu.

Bývalá britská premiérka bude mať pohreb s vojenskými poctami, teda len o stupeň menej okázalé rozlúčka, než akým je plnohodnotný štátny pohreb. To je v krajine veľká výnimka, v Británii táto pocta patrí iba príslušníkom kráľovskej rodiny.

Reprezentatívne, nie ale štátny pohreb bude mať Thatcherová na vlastné želanie – štátny obrad totiž považovala za rozhazovačný. Posledná rozlúčka sa bude konať budúci týždeň v londýnskej katedrále sv. Pavla.

U londýnskeho domu výrazné političky sa od chvíle, kedy rodina správu oznámila, schádzajú jej priaznivci z celej krajiny. „Myslím, že bola jedným z najpôsobivejších ministerských predsedov, ktoré kedy naša krajina mala,“ povedal BBC 27-ročný Sam Cross. A devätnásťročný Ned Donovan, ktorý býva v susedstve Thatcherovej sa zveril, že političku niekoľkokrát stretol. „Nikdy som nemal tú česť s ňou porozprávať, ale prechovávam k nej veľký rešpekt ako k političke,“ povedal muž, ktorý prišiel k nej pred dom a položil jej kvety.