Hodnotenie dlhodobých záväzkov upravila na „A“ z „AA-“ a hodnotenie krátkodobých záväzkov zredukovala na „A-1“ z „A-1+“, v oboch prípadoch s negatívnym výhľadom a s možnosťou ďalšieho zníženia ratingu. Dôvodom sú finančné problémy bankového sektora v krajine, ktorý musí zachraňovať vláda, čo zvyšuje jej úverové potreby.
Agentúra vo svojom vyhlásení konštatuje, že írska vláda je nútená požičať si viac peňazí, ako sa pôvodne očakávalo, pretože musí poskytnúť problematickým bankám väčšie finančné injekcie.
Zníženie ratingu však môže ešte zhoršiť „exodus“ investorov z Írska. Problémy Dublinu majú negatívny vplyv aj na ďalšie zadlžené štáty eurozóny. Svedčí o tom zvýšenie rizikovej prirážky na 10-ročné španielske dlhopisy, ktorá v utorok (23.11.) vzrástla na 233 bázických bodov a dosiahla tak najvyššiu úroveň od zavedenia eura v roku 1999.
Aj ratingová agentúra Moody’s pred dvoma dňami naznačila, že s veľkou pravdepodobnosťou zníži hodnotenie Írska o niekoľko stupňov, pretože záchrana bánk zvýši zadlženosť krajiny. Moody’s zatiaľ hodnotí dlhodobé záväzky Írska na úrovni Aa2, čo je o tri stupne viac ako v prípade S&P. Vo Fitch má Írsko rating A+, ktorý je o stupeň vyšší ako najnovší rating S&P.
Írsko v nedeľu (21.11.) požiadalo o finančnú pomoc z eurovalu, záchranného fondu Európskej únie (EFSF). O výške pomoci sa zatiaľ len špekuluje, má ísť o desiatky miliárd eur, ale o menej ako 100 miliárd eur. Konkrétna suma bude známa koncom tohto mesiaca.