Na trati však nebudú chýbať najväčšie hviezdy svetovej cyklistiky. Obhajca triumfu Alberto Contador zo Španielska patrí aj tento rok medzi najväčších favoritov, no o víťazstvo ho chce pripraviť niekoľko ďalších adeptov. Ten hlavný vyhral prestížnu Tour už sedemkrát a rád by pridal aj ôsme víťazstvo. Američan Lance Armstrong sa po dlhšej pauze vrátil do pelotónu iba vlani a pretekal vo farbách kazašskej Astany. Tam sa však musel biť o pozíciu jednotky práve s Contadorom, ktorý nakoniec celé podujatie vyhral, a tak si skoro tridsaťdeväťročný Armstrong zostavil pre túto sezónu vlastný tím. V Radioshacku je jasný líder a navyše sa môže spoľahnúť na pomoc svojho dlhoročného kamaráta a krajana Leviho Leipheimera, Nemca Andreasa Klödena, či Jaroslava Popoviča z Ukrajiny. Jeho prípravy poznačili pád a následné zranenie na Okolo Kalifornie, vírusové ochorenia ako aj dopingové obvinenia. Svoje nestarnúce kvality však dokázal na pretekoch Okolo Švajčiarska, kde skončil druhý za Frankom Schleckom a na Okolo Luxemburska bol tretí.
Celkový triumf chce konečne získať i Austrálčan Cadel Evans. Pretekár stajne BMC Racing to dvakrát dotiahol až na druhú priečku a víťazstvo mu vždy ušlo len o vlások. Jeho šance stúpli po minuloročnom triumfe na MS, no tridsaťdvaročný cyklista má v nohách už aj tohtoročné Giro d’Italia, na ktorom skončil piaty. Dobré vyhliadky má aj minuloročný druhý Andy Schleck, ktorý dokázal konkurovať Contadorovi až do poslednej etapy a môže počítať s podporou od svojho brata Franka. Jazdec stajne Saxo Bank si však v decembri zlomil ruku a nemusí byť stopercentne pripravený. Do širšieho okruhu favoritov patria aj ďalší pretekári a medzi nimi aj Ivan Basso. Tridsaťdvaročný Talian mal pred štartom Tour v roku 2006 pozitívny dopingový nález a následne si odpykal dvojročný trest, teraz sa však vrátil a ako čerstvý víťaz Gira chce prekvapiť aj vo Francúzsku. Ďalším dopingovým hriešnikom v pelotóne je aj Alexander Vinokurov z Kazachstanu.
Tohtoročná edícia odštartuje prológom v holandskom prístave Rotterdam, kde si pretekári už v sobotu vyskúšajú individuálnu časovku na 8,9 kilometra. Ďalšia ich čaká až predposledný deň 24. júla na ceste z Bordeaux do Pauillacu. Cieľ je už tradične o deň neskôr na Elyzejských poliach v hlavnom meste Paríži. Tour tento rok oslávi svoju storočnicu na kopcoch v Pyrenejach a tak v programe nesmie chýbať výstup na legendárny Tourmalet v nadmorskej výške 2115 metrov. Ďalšou „lahôdkou“ bude hneď tretia etapa, ktorá prinesie 13 kilometrovú pasáž na dlažobných kockách.
Preteky Okolo Francúzska sú už tradične spojené s dopingovými kauzami a rovnako je tomu i teraz. Okrem klasického lekárskeho sa pred štartom tejto edície dostal do popredia dokonca aj „mechanický“ doping. Fabian Cancellara musel po svojom triumfe na podujatí Paríž-Roubaix odpovedať na otázky, či mal v bicykli zabudovaný motor. Švajčiarsky pretekár samozrejme takéto informácie poprel, no organizátori Tour sa poistili a všetky bicykle pred štartom preskenujú. Podozreniam sa nevyhol ani Lance Armstorng, ktorého z užívania zakázaných látok obvinil jeho bývalý kolega Floyd Landis. On sám v roku 2006 prišiel o titul na Tour práve pre pozitívny dopingový nález.
Organizátori však veria, že k žiadnym škandálom nepríde. Spoliehajú sa na rovnaký priebeh ako vlani, keď boli preteky relatívne čisté a jediný pozitívny nález mal Mikel Astarloza zo Španielska, ktorý vyhral 16. etapu, no v tele mu našli zakázaný preparát EPO.
Program 97. ročníka Tour de France (3.-25. júla, 3604 km):
sobota 3. júla, prológ: Rotterdam – Rotterdam 8.9 km (časovka)
nedeľa 4. júla, 1. etapa: Rotterdam – Brusel 223.5 km (rovina)
pondelok 5. júla, 2. etapa: Brusel – Spa 201 km (kopcovitá)
utorok 6. júla, 3. etapa: Wanze – Arenberg Porte du Hainaut 213 km (rovina)
streda 7. júla, 4. etapa: Cambrai – Remeš 153.5 km (rovina)
štvrtok 8. júla, 5. etapa: Epernay – Montargis 187.5 km (rovina)
piatok 9. júla, 6. etapa: Montargis – Gueugnon 227.5 km (rovina)
sobota 10. júla, 7. etapa: Tournus – Station des Rousses 165.5 km (stredne hornatá)
nedeľa 11. júla, 8. etapa: Station des Rousses – Morzine-Avoriaz 189 km (vysokohorská)
pondelok 12. júla, voľný deň
utorok 13. júla, 9. etapa: Morzine-Avoriaz – Saint-Jean-de-Maurienne 204.5 km (vysokohorská)
streda 14. júla, 10. etapa: Chambery – Gap 179 km (stredne hornatá)
štvrtok 15. júla, 11. etapa: Sisteron – Bourg-les-Valence 184.5 km (rovina)
piatok 16. júla, 12. etapa: Bourg-de-Peage – Mende 210.5 km (kopcovitá)
sobota 17. júla, 13. etapa: Rodez – Revel 196 km (rovina)
nedeľa 18. júla, 14. etapa: Revel – Ax 3 Domaines 184.5 km (vysokohorská)
pondelok 19. júla, 15. etapa: Pamiers – Bagneres-de-Luchon 187.5 km (vysokohorská)
utorok 20. júla, 16. etapa: Bagneres-de-Luchon – Pau 199.5 km (vysokohorská)
streda 21. júla, voľný deň
štvrtok 22. júla, 17. etapa: Pau – Col du Tourmalet 174 km (vysokohorská)
piatok 23. júla, 18. etapa: Salies-de-Bearn – Bordeaux 198 km (rovina)
sobota 24. júla, 19. etapa: Bordeaux – Pauillac 52 km (časovka)
nedeľa 25. júla, 20. etapa: Longjumeau – Paris Champs-Elysees 102.5 km (rovina)