Champwatský tiger zabil najmenej 400 ľudí, než bol ulovený, skončil v Guinnessovej knihe

1738

Štyri roky vyvádzal belasý tiger v Nepále a Indii. Briti rozbehli rozsiahly hon na tohto zabijaka, ale nakoniec musel byť povolaný najlepší lovec tigrov, akého mali – James Corbett.

Na začiatku 20. storočia nebolo napadnutie človeka tigrom ničím výnimočným. Teda ak sa bavíme o Indii. Ročne tam tigre zabili okolo tisícky ľudí. V tridsiatych rokoch to dokonca bolo 7000 ľudí počas piatich rokov. Útoky týchto divokých šeliem nebolo rozhodne dobré podceňovať.

Vyčíňanie Champwatského tigra je napriek tomu svojím rozsahom úplne výnimočné. Začalo v roku 1903 v Nepále. Išlo o samicu bengálskeho tigra. Mala na svedomí okolo 200 obetí, spravidla miestnych dedinčanov. Musela byť povolaná na pomoc armáda, ale tej sa iba podarilo predátora vytlačiť z Nepálu. Vraždenie ale neustalo a Champwatský tiger zabil ešte ďalších 234 ľudí.

James

Nezostalo nič iné, než požiadať o pomoc slávneho lovca tigrov Jamesa Corbetta. Lovci tigrov boli vážení profesionáli, ktorých schopnosti mohli zachrániť mnoho životov. Corbett patril k tým najlepším. Navyše sa špecializoval na zvieratá, ktoré už napadli človeka. Takýto lov ho zaujímal najviac.

Vláda ho povolala vo chvíli, keď už prebiehal rozsiahly hon na tigra za pomoci vojenských posíl a tiež už bola vypísaná vysoká odmena na odstrel šelmy. Corbett súhlasil, že tigra dostane, ale mal dve podmienky. Vláda zruší odmenu a stiahne všetky vojenské jednotky. Lov mal byť záležitosťou čisto Corbetta a tigra.

Corbertt to však zdôvodňoval nie ako túžbu hrať so zvieraťom fair play, ale pretože sa obával, že môže byť v hustej džungli omylom zastrelený lovcami, a tiež vraj na smrť nenávidel, keď sa o ňom hovorilo, že loví pre peniaze. Tie ho ani v najmenšom nezaujímali.

Jedna z jeho knižiek

V roku 1907 teda úrady s podmienkami súhlasili a lov začal. Corbett mal svoju vlastnú teóriu, prečo tigre na ľudí útočia. Na vine bol stres a špecifické podmienky – zranenia, ktoré znemožňovali tigrovi chytiť bežnú korisť, a tak sa musel adaptovať na korisť pomalšiu a dostupnejšiu. To bol aj prípad Champwatského tigra, tigrica mala zlomený tesák a nebola schopná nič uloviť.

Corbett začal svoj lov v dedine Champwat. Keď do nej dorazil, dedina bola ako po vymretí, všetci ľudia boli zavretí doma vo svojich chatrčiach. Von sa neodvažoval nikto. Bolo to len pár dní, čo tu zabil tiger šestnásťročnú dievčinu. Corbettovi sa podarilo tigricu vystopovať práve podľa krvavých stôp, ktoré za sebou zanechala, keď odnášala telo dievčaťa. Ďalej už to bolo rýchle, Corbett tigricu zbadal a jedným výstrelom ju zastrelil. Žiadny epický súboj sa nekonal, desivý predátor bol počas minúty mŕtvy.

Champwatský tiger figuruje v Guinnessovej knihe rekordov ako zviera, ktoré zabilo najviac ľudí. Ich presný počet nie je síce známy, ale odhaduje sa na približne 400 ľudí. Indovia veria, že Champwatský tiger nie je najvražednejší tiger histórie, pretože sa domnievajú, že iná tigrica zabila v Indii dokonca 700 ľudí.

Corbett dostal za svoj život ešte veľa tigrov, vrátane najväčšieho uloveného kusu vôbec. Potom ale takpovediac prešiel na druhú stranu barikády a začal sa zasadzovať o väčšiu ochranu zvierat. Založil aj vlastný chránenú oblasť, ktorá bola pomenovaná Corbett National Park.