Belgický podnik Veldeman Bedding ponúkol zamestnancom peniaze, aby neštrajkovali

477

Belgická firma Veldeman Bedding oznámila, že pridá každému zo svojich zamestnancov 30 eur, ak v pondelok 30. januára prídu do práce. Odborári tvrdia, že ide o „tridsať strieborných“, čiže o zradu odborárskych záujmov, a sú ochotní preplatiť podnik ponukou 60 eur, ak zamestnanci štrajkovať budú. A už sa ozývajú právnici, či by to všetko bolo vôbec zákonné.
Firma Veldeman Bedding z malého flámskeho mesta Opglabbeek vyrába matrace a postele väčšinou pre zahraničných zákazníkov. Tí dôvody štrajku nechápu. Firma si z dôvodu vysokého počtu objednávok a v snahe zachovať si dôveru klientov nemôže dovoliť stratiť ani jeden pracovný deň, a tak oznámila svojim zamestnancom, že ak v deň štrajku prídu do práce, dostanú za tento deň 30 eur navyše. Predstavitelia odborovej centrály z podniku okamžite zareagovali a ponúkli zamestnancom 60 eur, ak na štrajk prídu. Neskôr svoju ponuku stiahli.
Zamestnanci podniku na ponuku vedenia zareagovali priaznivo a počet štrajkuchtivých sa vo firme znížil zo 150 ľudí na 20. Odborová centrála FGTB hovorí o zastrašovaní zamestnancov a verí, že na štrajku sa nakoniec zúčastní oveľa väčší počet pracovníkov tejto firmy.
Odborník na pracovné právo profesor Roger Blanpoain pre tlačovú agentúru Belga uviedol, že na prvý pohľad nevidí v tejto veci žiadny právny spor, lebo zamestnanci majú právo na štrajk, ako aj právo na prácu. Tí, ktorí štrajkujú, dostanú za každý deň štrajkovania odmenu z fondov odborovej centrály. Na strane druhej, Guy Cox, generálny riaditeľ oddelenia pre kolektívne pracovné vzťahy z Federálneho verejného úradu pre zamestnanosť, prácu a sociálny súlad, tvrdí, že odmena sľúbená podnikom pre neštrajkujúcich sa prieči medzinárodnému právu. Cox sa odvoláva na ustanovenia Medzinárodnej organizácie práce (ILO), podľa ktorých sa zamestnancom nesmie ponúkať žiadna peňažná odmena, aby sa nezúčastnili na štrajku.
„Základné právo na štrajk nesmie byť obmedzené,“ tvrdí Guy Cox s odvolaním sa na Ženevskú konvenciu. Dodal, že vo Francúzsku boli pokusy v tomto smere prísne odsúdené. V Belgicku zatiaľ takýto súdny prípad nemali, a preto by sa sudcovia podľa neho v prípade sporu mali riadiť antidiskriminačnými ustanoveniami zákona, ktorý zakazuje akúkoľvek diskrimináciu zamestnancov pre ich členstvo v odboroch.
Rozhodnutie odborárov preplatiť ponuku firmy nie je podľa Coxa napadnuteľné, lebo odbory si samy určujú, akú finančnú sumu poskytnú svojim členom.
Vedenie podniku pre istotu dnes zorganizovalo stretnutie s členmi odborov, aby vysvetlilo svoje zámery a predišlo prípadným vášnivým sporom a dohrám na súde, uviedla na svojej internetovej stránke belgická rozhlasová a televízna stanica RTBF.