Bolivijští policajti našli celú \"drogovú\" dedinu

449

Oznámila to agentúra AFP s odvolaním sa na bolívijskeho strážca zákona z Ánd.

„Prehľadali sme tu nedávno 35 domčekov a v každom sme našli niečo, ako napríklad rôzne veci nasiaknuté omamnými látkami,“ zveril sa novinárom major Mirko Bustos sa zážitky z dediny Irinu pri meste Oruro, ležiaceho asi 500 kilometrov juhozápadne od bolívijskej metropoly La Pazu.

Podľa policajného dôstojníka síce v každej domácnosti bolo náčinie pre výrobu kokaínu, ale sami obyvatelia pred policajnou raziou včas utiekli; zjavne boli varovaní v predstihu. Policajti na mieste našli formy pre zlisovanie drog a tiež množstvo obalov, do ktorých sa narkotiká mala zabaliť, ako aj niekoľko balíčkov „tovar“ pripraveného na expedíciu.

Bolívia je považovaná za tretieho najväčšieho producenta kokaínu na svete, hneď po Peru a Kolumbii.

Vlani jeden zo sudcov bolívijského ústavného súdu vyvolal istý rozruch priznaním, že pri rozhodovaní o dôležitých prípadoch mu pomáha čítanie z kokových lístkov a že koku tiež žuje. Žuvanie listov koky, z ktorej sa vyrába kokaín, patrí v Bolívii k silne zakoreneným národným zvykom. Pestovanie koky obhajuje sám prezident Evo Morales, ktorý sa predtým jej produkciou živil.