Británia zverejnila stovky tajných spisov o stretnutiach s ufami

906

Spisy zverejnil britský Štátny archív. Zahŕňajú obdobie niekoľkých desaťročí a obsahujú veľká množstvá tvrdení svedkov, náčrtov, kresieb a krátkych informatívnych správ o záhadných pozorovaniach po celej Británii.

Jedna správa ministerstva obrany sa zmieňuje o liste z roku 1999, v ktorom sa tvrdí, že k lietadlu britského kráľovského letectva sa pri návrate z misie v Európe počas druhej svetovej vojny priblížilo „kovovo lesklé UFO“ (neidentifikovateľný lietajúci objekt).

Neidentifikovaný autor listu tvrdí, že jeho starý otec sa zúčastnil bojovej porady medzi vtedajším britským premiérom Churchillom a americkým prezidentom Dwightom Eisenhowerom. Obaja počas nej vyjadrili obavy nad incidentom a „rozhodli sa ho utajiť“.

Ministerstvo obrany prípad vyšetrovalo, ale nenašlo o ňom žiaden písaný záznam ani opis, a tak nedospelo k žiadnym záverom. Uvádza sa to v správe ministerstva z roku 1999, ktorú dnes zverejnili.

Británia postupne zverejňuje dlho utajované spisy, ktoré sa týkajú pozorovaní záhadných telies na oblohe nad mestami a ktoré zhromažďovalo a prešetrovalo ministerstvo obrany v priebehu desaťročí.

Niektoré prípady odborníci časom racionálne vysvetlili, napríklad tak, že išlo o horiace meteory v atmosfére, ale mnohé záhady zostali nevyriešené.

V jednej krátkej správe z roku 1997 sa píše o „silnejúcich zvukoch“ a záhadnom lietadle, ktoré sa zrútilo v severnom Anglicku. Polícia a záchranné tímy však pri pátraní nenašli žiaden vrak.

Ďalší incident hovorí o pozorovaniach „čierneho trojuholníkového ufa“ nad domom tieňového ministra vnútra v anglickom grófstve Kent koncom 90. rokov minulého storočia. Vyšetrovanie nepreukázalo žiadne narušenie bezpečnosti.

V prípade z roku 1995 sa uvádza, že kapitán lietadla približujúceho sa k letisku v Manchesteri hlásil, že len o vlások unikol zrážke s „neidentifikovaným objektom“. Svedok na zemi nezávisle od kapitána poskytol úradom kresbu ufa, ktoré bolo „20-krát väčšie ako futbalové ihrisko“. Vyšetrovaním sa nepodarilo identifikovať objekt.