„Čo pre nás Európska únia kedy urobila?“ Pýta sa reportérky denníka The Guardian dvadsaťjedenročný Zak Kelly. S novinárkou sa zišiel pred novou strednou školou, ktorú v mestečku Ebbw Vale zaplatili európske sociálne fondy. Zaisťuje aj niektoré z 29 tisíc pracovných stáží, ktoré majú mladým Velšanom pomôcť nájsť dobre platené zamestnanie.

Po chvíli sa Zak zarazí. „No, ja viem, postavila toto všetko,“ konštatuje pri pohľade na novú cestu, železničné stanice a športové centrum. Zvyšok Európy koniec koncov zaplatil aj futbalové ihrisko, kde mu pred chvíľou skončil pravidelný tréning. „Ale rovnako do EÚ posielame viac peňazí, než z nej dostávame. Alebo nie? Rovnako bol čas na zmenu,“ konštatuje Kelly.

Aj do Walesu pred referendom dorazil červený autobus kampane pre odchod z únie. „Každý týždeň posielame do EÚ 350 miliónov libier. Poďme ich radšej dať do zdravotného systému,“ hlásali bojovníci za brexit. Waleský šéf euroskeptickej strany UKIP Nathan Gill televíziu ITV po hlasovaní tvrdil, že o žiadnom takomto sľubu nevie. Stranícky predseda Nigel Farage ho hneď v piatok ráno vyhlásil za „chybu“ a priznal, že nič také Britom garantovať nemôže.