Čierna kronika českých turistov. V cudzine umierajú stovky Čechov. Na Slovensku smrť číha najčastejšie

801

V poslednom týždni zomrelo na zahraničnej dovolenke hneď niekoľko Čechov. Okrem smrti po útoku žraloka v Egypte sa niekoľko ľudí utopilo a jedno dievča zomrela pri turistike po páde do vodopádu.

Nejde ale o nič výnimočné, každé leto si vyžiada viac ako stovku českých obetí a za celý rok ich zomrie cez 400. Podľa cestovných kancelárií sú Česi na dovolenkách akčnejší a častejšie skúšajú rôzne rizikové zážitky.

V tele českého turistu nenašli jediný zub po napadnutí žralokom, ktorého rozsah uhryznutia bol pritom obrovský

Za posledných 10 rokov zomrelo v zahraničí celkom 4247 Čechov. Obvykle ide o približne 400 úmrtí ročne, v najtragickejšom roku 2007 zomrelo 497 Čechov. Za rovnakú dobu sa nejakým spôsobom zranilo vyše 3000 ľudí.

Vlani zomrelo 477 Čechov, z toho najviac tragédií sa stalo na Slovensku, v Nemecku a vo Veľkej Británii. Napríklad v Chorvátsku, kam v lete vyrážajú státisíce Čechov, riešila ambasáda 23 úmrtí. Egypt, kde tento rok zabil turistu žralok a ďalší Čech zomrel na jar na zlyhanie srdca, medzi „smrtiacimi“ destináciami nefiguruje. Za tento rok ešte súhrnné čísla nie sú k dispozícii.

Drsná nehoda Čechov v Chorvátsku. Pomohli im Slováci. Trikrát cez strechu, potom peklo v nemocnici, opísala Nikola

Podrobnú štatistiku ohľadom príčin úmrtí si české úrady nevedú. Jasne ale dominujú nešťastie na cestách. „Veľkú časť úmrtí tvoria dopravné nehody,“ uviedla hovorca ministerstva zahraničia Michaela Lagronová. Úmrtia v mori nie sú zďaleka tak časté, ako to v posledných dňoch môže vyzerať. A významnú časť navyše tvoria aj nešťastné okolnosti.

V lete umrie vyše 100 ľudí, je to bežné

Pravidelne Česi umierajú v priebehu letných mesiacov na dovolenkách, v posledných piatich rokoch to bolo vždy niečo vyše 100 ľudí. Trebárs vlani zomrelo 101 ľudí, o rok skôr potom 108. V priemere tak ide o jedného človeka za deň, takže časté úmrtia z posledných dní rozhodne nie sú výnimkou.

Potvrdzuje to aj podpredseda Asociácie cestovných kancelárií ČR Jan Papež. „Tento rok nie je v ničom extrémny, je v podstate štandardný. Extrémné je to, čo sa stalo v Egypte. Je to opticky zaujímavejšie ako iná smrť,“ povedal. Zároveň ale odhaduje, že úmrtí na dovolenkách bude v budúcnosti zrejme pribúdať.

 Expert:  Česi nepoznajú riziká 

„Turistika sa mení z odpočinkovej na zážitkovú, takže prípadov zranenia a rizikových okamihov bude pribúdať. A môže sa stať, že úmrtia sprevádzajúce českých turistov na cestách pribudne,“ odhaduje Pápež. Česi podľa neho častejšie skúšajú adrenalínové športy alebo atrakcie, ako napríklad lietanie alebo jazdenie na horských bicykloch alebo štvorkolkách v náročnom teréne.

„Česi si často nie sú vedomí rizík a nie sú trénovaní na to, do čoho sa púšťajú. Myslím, že aj prevádzkovatelia atrakcií budú musieť viac strážiť, koho na atrakciu púšťajú, a cestovné kancelárie sa budú musieť viac zamerať na osvetu,“ dodal Pápež.

Devätnásťročný Čech zahynul v Tatrách, v horách sa pohyboval bez výstroja

Tu sa umieralo najviac (rok 2017):

• Slovensko: 115
• Nemecko: 110
• Británia: 27
• Chorvátsko: 23
• Španielsko: 23
• Taliansko: 16