Najnovšie pohrozila Slovensku po tom, ako tibetského vodcu prijal prezident Andrej Kiska. Čím konkrétne, čínske veľvyslanectvo v Bratislave zatiaľ nespresnilo.

Čína len zriedka splní svoje vyhrážky v ekonomickej oblasti. Ešte nikdy sa nestalo, že by voči krajine, ktorá prijme dalajlámu, zaviedla aj reálne ekonomické sankcie.

Navyše, Čína patrí na Slovensku k najmenším investorom vôbec. Objem investícií čínskych spoločností na Slovensku je v súčasnosti len na úrovni päťdesiatich miliónov eur, čo predstavuje iba jedno percento všetkých zahraničných investícií v krajine.

Andrej Kiska sa stretol s dalajlámom aj napriek „ostrému nesúhlasu“ Číny.

Čínske ministerstvo zahraničia v pondelok pohrozilo odvetnou reakciou za to, že sa slovenský prezident Andrej Kiska stretol s tibetským duchovným vodcom dalajlámom, ktorý v rámci cesty po Európe cez víkend navštívil Slovensko.

Andrej Kiska ignoroval „ostrý nesúhlas“ Číny a stretol sa s dalajlámom, vyhlásila hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing.

Toto stretnutie podľa jej slov bolo v rozpore s „politikou jednej Číny“, ktorú slovenská vláda sľúbila podporovať.

Peking pokladá tibetského duchovného vodcu za separatistu, on ale opakovane vyhlasuje, že sa usiluje iba o väčšiu autonómiu pre Tibet v rámci Číny.

Kiska dalajlámu neprijal v Prezidentskom paláci, ale boli na spoločnom obede mimo neho. V minulosti sa s ním už stretol, tento víkend ale po prvýkrát ako prezident.

„Diskutovali sme o problémoch dnešného sveta. Niekedy sa zdá, že dnešná doba je komplikovanejšia, svet je menší. Ale niektoré problémy sú len v našej mysli. Ako raz povedal niekto múdry – najšťastnejší ľudia sú tí, ktorí dbajú o šťastie druhých a najnešťastnejší sú tí, ktorí dbajú o vlastné šťastie,“ napísal Kiska na sociálnej sieti Facebook po stretnutí s dalajlámom s tým, že budhizmus je pre neho filozofia o tom, ako by sme mali žiť, a o tom, že najväčším nepriateľom v živote je naša vlastná hlava.

Dalajláma v pondelok odišiel z Bratislavy do Prahy,

kde je účastníkom konferencie Fórum 2000. Tú založil bývalý prezident Václav Havel. V ČR sa s dalajlámom podľa českých médií žiaden štátnik nestretne.
Okrem Kisku sa s duchovným na Slovensku stretla podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslanec za SaS Martin Poliačik a šéf zahraničného výboru František Šebej (Most-Híd).