Ďalšia vzbura v utečeneckom tábore. Zasahovali stovky nemeckých policajtov, zranenia a agresia

1120

Stovky policajtov muselo vo štvrtok zasahovať v registračnom centre pre utečencov v Ellwagenu na juhozápade Nemecka po tom, čo v ňom opäť zavládol nepokoj. Migranti úradom v noci na pondelok násilím zabránili vyhostiť muža z afrického Toga, čo vyústilo v niekoľkodňové nepokoje. Pri štvrtkovom zásahu bolo niekoľko ľudí zranených a podľa informácií agentúry DPA bolo niekoľko mužov vzatých do väzby. Neskôr bolo niekoľko mužov prepravených väzenským transportérom na iné miesto.

Polícia neoznámila, či bol v transporte aj onen 23-ročný občan Toga, ktorého sa v pondelok nepodarilo vyhostiť. Pri policajnom zásahu utrpelo niekoľko ľudí zranenia. Podľa informácií DPA vyskočilo niekoľko utečencov z okien utečeneckého zariadenia. Ľahko zranení boli aj traja policajti, ale boli schopní pokračovať v službe. Veľa práce mali tiež príslušníci zdravotné služby, povedal na mieste novinárom zástupca polície. Hovorca potvrdil, že cieľom je deportácie Afričana.

Stovky policajtov zviezli do niekdajšieho armádneho areálu skoro ráno policajné autobusy. Okolité ulice boli uzavreté. Na mieste boli aj muži v ochranných odevoch.

 Príliš veľké  nebezpečenstvo 

Štvrtkový zásah je dozvukom pondelkového incidentu, pri ktorom žiadatelia o azyl zabránili vykázaniu muža z Toga, ktorým je podľa médií istý Yussif O. Polícia musela svoju akciu v noci na pondelok prerušiť, pretože situácia podľa nej bola pre posádky policajných hliadkových vozov príliš nebezpečná.

Približne 150 až 200 utečencov údajne policajné vozy obkľúčilo a dobiedzalo na policajtov. Potom pohrozili útokom na policajtov a vynútili si tak získanie kľúčov od pút muža určeného na deportáciu. Yussif O. sa potom schovával.

 Ellwangen rieši  nepokoje často 

Muž, ktorý tvrdil, že je hľadaným Afričanom, poskytol vyjadrenia denníku Bild. „Polícia sa ma pokúsila vyhostiť už vo februári. Nemecko predsa hovorí nám utečencom ‘Welcome’ (Vitajte). Tolerujú každého človeka,“ čudoval sa muž, ktorý mal byť podľa vlastného vyjadrenia vyhostený do Talianska.

Stredisko v Ellwangene bolo dejiskom sporov a bitiek medzi jeho obyvateľmi už v minulosti. V januári tam utrpelo zranenia niekoľko ľudí. V súčasnosti tam prebýva zhruba 500 žiadateľov o azyl prevažne z afrických krajín vrátane Nigérie, Guiney a Kamerunu.