Danko začal hon na Matoviča

Matovič čelí od stredy disciplinárnemu konaniu, hrozí mu pokuta za údajné rasistické výroky

945

Spustenie procesu v stredu odhlasoval Mandátový a imunitný výbor Národnej rady (NR) SR na podnet predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), ktorému sa nepozdávali údajne rasistické výroky Matoviča v pléne počas rozpravy k novele rokovacieho poriadku:

„Je to isté, ako kebyže si v koncentračnom tábore povedia, že zahrajú si futbalový zápas Židia a dozorcovia. A zrazu tí dozorcovia povedia, že ale my sme dozorcovia, tak náš šéf koncentráku bude rozhodcom. Je to presne taká istá zvrátenosť. My ako opoziční poslanci alebo ako opozícia ťaháme v tomto mieste za kratší povraz. Tak ako Židia v koncentráku. Prepáčte mi to prirovnanie, ale asi inak to nepochopíte. Tak ako Židia v koncentráku mali možno jediné právo dýchať vzduch, tak my ako opozícia máme jediné právo v tomto parlamente hovoriť. O ničom inom nerozhodujeme. Toto jediné právo nám idete zobrať.“
Matovič tvrdí, že jeho výroky boli klasickou slovnou metaforou, ktorá ani náznakom nehanobila Židov, ani nezľahčovala ich utrpenie.
„Práve naopak. Metaforou som chcel poukázať na totalitný prístup Andreja Danka voči opozičnej menšine v Národnej rade,“

Matovič na margo rokovania výboru povedal, že podľa Ústavy SR má každý právo na spravodlivý proces.
„Ja si kladiem otázku, že keď zo 14 členov výboru v právnej veci rozhodovalo 12 neprávnikov, lebo aj predseda výboru je lekár (šéf výboru Richard Raši – Smer), tak chcem vedieť, ako sa môžem dopracovať k spravodlivému procesu? Koalícia má v tomto výbore absolútnu väčšinu, teda svojim hlasovaním môžu ako inkvizičný výbor rozhodnúť, že tento opozičný poslanec sa nám nepáči, tak ho vystavíme takémuto procesu,“ reagoval šéf Obyčajných.

Bilbordy SNS k volbám

Matovič opäť pripomenul, že nikto v histórii samostatnej SR nemal rasistickejšie predvolebné bilbordy, ako práve SNS.
Opäť ukázal fotografie dvojice z nich, ktoré mala SNS pred voľbami v roku 2010 resp. 2012. Matovič upozornil, že keď visel prvý z protirómskych bilbordov, Danko bol jediným zástupcom SNS v Ústrednej volebnej komisii.
Pred voľbami v roku 2012 bol zase podpredsedom národniarov. Matovič zdôrazni, že proti týmto bilbordom protestovali rómske aj ľudskoprávne organizácie, ale Danko ich obhajoval.

„V parlamente neexistuje väčší rasista a fašista ako Danko a tento človek bude na mňa ukazovať prstom,“ odkázal.

Dankovi sa neospravedlní

Na otázku, či nie je pripravený sa za svoje výroky ospravedlniť, Matovič odvetil, že mu je ľúto, ak sa jeho slová Židov dotkli.
„Andrejovi Dankovi sa určite neospravedlním a určite nebudem počúvať príkazy inkvizičného výboru. Nech mi dajú pokutu, budem sa voči nej brániť. Ja som hovoril aj s predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Igorom Rintelom a povedal mi, že v tom výroku nie je nič protižidovské, len že ho považuje za nešťastný. Ale ak máme slobodu slova, nepovedal som nič, čo by bolo hanobením národa. A to je podstatné. Andrej Danko ma obvinil z ťažkého zločinu hanobenia národa,“ podotkol Matovič.