Demonštrácia sily. Sagan režíroval na Flámsku show rockovej hviezdy

1096

Ako sa to všetko zdalo v podaní Sagana jednoduché.

„Bolo ťažké s niekým spolupracovať, pretože nikto so mnou spolupracovať nechcel … tak bolo lepšie, aby som všetkých odpáral,“ vyhlásil muž, ktorý pred štartom tvrdil: „Neexistuje tu víťazná stratégia, Flámsko sú totiž nevypočítateľný preteky.“
Už 32 kilometrov pred cieľom opustil skupinu favoritov a s predvlaňajším majstrom sveta Kwiatkowským a domácim favoritom Vanmarckem vyrazili za skupinou utečencov.

Príliš skoro, domnievali sa mnohí.

„Mám nohy na ten útok,“ povedal však svojmu tímu do vysielačky.
„Preto sme ho v jeho rozhodnutí podporili. Peter je veľký šampión,“ tvrdil Lars Michaelsen, športový riaditeľ stajne Tinkoff.

Keď potom pri treťom stúpaní na Oude Kwaremont došlo 19 kilometrov pred cieľom k ďalšiemu preskupenie pelotónu, uháňal už Sagan na čele spoločne s Vanmarckem.

A keď sa k nemu na poslednom kopci blížil Fabian Cancellara, nastúpil sám.

Čakala ho 14kilometrová „časovka“ do cieľa, pri ktorej sa za ním hnal Švajčiar, ktorý je fenoménom klasik a štvornásobným majstrom sveta v časovke. „Epické Flámsko, tak silný príbeh,“ vykrikovali reportéri.
Sagan navyšoval svoj náskok až na pol minúty. Sto metrov pred cieľom triumfálne roztiahol ruky.

Úžasná show rockovej hviezdy

Teraz má všetko, po čom sníval. Svetové zlato, štyrikrát zelené tričko najlepšieho šprintéra Tour, etapové primáty na Grand Tours, víťazné klasiky zo série World Tour – a teraz konečne aj titul na jednom z piatich klasických monumentov. Však sa naň načakal. Veď v minulosti došiel na monumentoch dvakrát druhý a sedemkrát do šiesteho miesta.

Ešte vlani na jar si ho Oleg Tinková doberal, že bude musieť siahnuť na jeho ročný plat tri milióny eur, pretože dochádzajú toľkokrát „len“ druhý.

Lenže ruský magnát rýchlo pochopil, do ako mimoriadnej osobností svetovej cyklistiky Sagan dorástol a aké charizmu ho obklopuje.

Chvíľu po svojom víťazstve nemyslel v nedeľu slovenský cyklista len na seba, ale vyhlásil: „Chcel by som tento titul venovať dvom jazdcom, ktorí minulý týždeň prišli o život.“ Šampión Flámska vyzýval k väčšiemu rešpektu v pelotóne.

Nielen tí, ktorí s ním bojovali na trati, ale aj vrchári sediaci pri televíznych obrazovkách a chystajúci sa na preteky Okolo Baskicka nachádzali na jeho výkon iba slová nesmierneho obdivu.

„Brutálne Sagan,“ písal Joaquim Rodríguez na Twitter. A Alberto Contador odkazoval: „Klobúk dole, Peter. Zaslúžiš si to.“

Ako by toho slnečného jarného dňa kráľ klasik odovzdával vo Flámsku žezlo svojmu nasledovníkovi. Fabian Cancellara došiel druhý a salutovali divákom. Za rok sa už 35-ročný matador nevráti. Zato Sagan má iba 26 rokov.

„Spolupracoval som s Vanmarckem a snažili sme sa dostať čo najbližšie k Petrovi, ale ani ja nie som Superman,“ vysvetľoval v cieli Cancellara, usilujúc vo Flámsku o rekordný štvrtý primát.

„Škoda, chcel som tu prepísať históriu. Ale premeškal som tú jednu kľúčovú sekundu, kedy nám odchádzali Sagan s Kwiatkowskim,“ priznal Švajčiar. Vtedy sa rozhodol vyčkávať, a to bola chyba. „Dúfal som totiž, že na posledných kilometroch budú Petrovi tak ako v minulosti dochádzať sily. Lenže on si už všetko zrežíroval tak, ako si sám želal. Je zaslúženým víťazom.“

Šiestykrát štartoval Sagan vo Flámsku. „Ale nikdy to tu nebolo tak ťažké ako tento rok,“ porovnával slovenský cyklista. „Pretekalo sa tentoraz na plný plyn od prvých kilometrov, snáď len s desiatimi minútami na relaxáciu počas pretekov.“

Celý tím Tinkoff bol plne k jeho službám. Jeho pomocníci síce neboli v čelnej skupine vo finálnej fáze pretekov, ale dotiahli ho do pelotónu, keď po stovke kilometrov musel meniť obe kolesá. Boli ochotní obetovať sa pre neho.

Do zostavy Tinkoffu sa na poslednú chvíľu dostal aj Michal Kolář, náhradník za indisponovaného Benattiho.

„Svoje posledné tri veľké víťazstvá, na majstrovstvách sveta, v Gente a na Flámsku, som dosiahol vždy aj s dvoma slovenskými chlapcami po mojom boku, teda s mojím bratom a s Michalom. Možno je to špeciálne, šťastná kombinácia, „usúdil Sagan.

Za týždeň bude najväčším favoritom ďalšieho klasického monumentu na kockách, až vyrazia na trať Paríž-Roubaix.