Nákladné auto, ktoré v pondelok večer vošlo do davu na trhu v Berlíne, podľa nemeckých médií riadil utečenec z Pakistanu. Vyšetrovatelia tvrdia, že naviedol vozidlo do ľudí úmyselne.

Počet obetí vzrástol na dvanásť. Ranených je 48, časť je vo vážnom stave. V utorok ráno polícia zasahovala v utečeneckom zariadení, kde bol podozrivý z útoku zaregistrovaný.

Vodič, ktorého polícia dopadla na úteku v rozsiahlom berlínskom parku Tiergarten asi dva kilometre od miesta tragédie, je podľa informácií experta na terorizmus Michaela Götschenberga 23-ročný Pakistanec. Do Nemecka sa dostal na sklonku minulého roka. Podľa serveru Die Welt je podozrivým Pakistanec menom Naved B. Pôvodné informácie uvádzali, že sa môže jednať o Pakistancov alebo Afgancov.
berlin-atack-teroristi-utok-02  Muž údajne často menil svoju identitu, tá pravá sa tak zatiaľ nedá jednoznačne určiť. Polícia totožnosť šoféra zatiaľ nezverejnila. Zrejme tak urobí na plánovanej tlačovej konferencii o 13:00 SEČ.

V utorok ráno polícia zasahuje v utečeneckom stredisku v hangároch bývalého berlínskeho letiska Tempelhof, kde bol podozrivý z útoku zaregistrovaný. Vypočula štyroch mužov, ale nikoho nezadržala.

Čierne nákladné vozidlo s poľskou poznávacou značkou vošlo vysokou rýchlosťou na vianočný trh na námestie Breitscheidplatz v pondelok okolo dvadsiatej hodiny. Davom ľudí ušiel asi 50 až 80 metrov a zdemoloval niekoľko stánkov, než sa zastavil na okraji Budapeštianskej ulice. Zomrelo 12 ľudí, 48 vyviazlo so zranením. Polovica z nich zostáva v utorok v nemocnici, niektorí z nich sú zranení vážne.

Polícia vodiča zatkla okolo 21:30, v kabíne auta našla mŕtveho muža. Podľa kriminalistov je to Poliak, bližšia totožnosť zatiaľ nie je známa. Die Welt už večer uviedol, že bol muž zastrelený. Poľská televízia TVN24 uviedla, že bol ubodali. Polícia zatiaľ tieto informácie nepotvrdila.berlin-atack-teroristi-utok-03Minister vnútra Thomas de Maizière uviedol, že doterajšie vyšetrovanie ukazuje na to, že išlo o útok. Jeho slová v utorok ráno potvrdili aj vyšetrovatelia, ktorí sa domnievajú, že vodič naviedol vozidlo do davu úmyselne.

Polícia o incidente teraz informuje ako o „pravdepodobnom teroristickom útoku“. Vyšetrením útoku na vianočný trh v Berlíne bol poverený Spolkový kriminálny úrad. Podľa agentúry DPA o tom rozhodol spolkový generálny prokurátor. Úrad tohto prokurátora je príslušný viesť trestné stíhanie v prípadoch, ktoré sa týkajú vnútornej bezpečnosti Nemecka, najmä pokiaľ ide o terorizmus.