Do Sýrie mieri bratská pomoc z Kaukazu, Čečenci to berú ako výcvik

975

 Berú to ako výcvik a o skúsenosti bohatší sa vracajú na Kaukaz, kde sa pridávajú k teroristom bojujúcim za islamský štát.

O oblasť Pankiskej rokliny sa začal reportér Murad Batal al – Shishan z BBC zaujímať po rozhovore s bývalým pracovníkom Agentúry pre utečencov OSN, ktorý pobýval v tejto časti Gruzínska. Rozprával, ako o tamojšeích ľudí nestojí ani Gruzínsko, ani Rusko a ani Čečensko, a tak množstvo mladých Čečencov odchádza do občianskej vojny v Sýrii.

Pankiská tiesňava leží v Gruzínsku v predhorí Kaukazu a obýva ju 15 -tisíc etnických Čečenov, ktorých predkovia prišli do oblasti v 18. storočia. Populácie trpí relatívne vysokou chudobou a pre väčšinu rodín je jediným príjmom štátna pomoc.

Počas dvoch vojen medzi Ruskom a čečenskými separatistami v 90. rokoch a na začiatku 21. storočia sa populácia v Pankiské tiesňave zvýšila. Miesto sa stalo najprv útočiskom pre vojnových utečenecov a keď Rusko Čečensko opäť ovládlo, našli tu útočisko porazení separatisti. Mnohí z nich boli ultrakonzervatívny islamisti alebo Salafisti, ktorí chceli v severnom Kaukaze vytvoriť islamský štát.

Ich radikálnej ideológie sa stávali medzi mladými ľuďmi populárne. A postupne rástlo aj napätie medzi etnickými Čečenci, ktorí vyznávali Súfizmus, mystickú formu islamu. Saláfistický imám Ajúb Borčašvili z dediny Jokolo však tvrdí, že všetci Čečenci spoločne zdieľa kmeňové a rodinné väzby, len Salafisti chcú žiť podľa Koránu a Sunny.

V minulosti mnoho mladých salafistov z Pankiské tiesňavy odchádzalo na sever, aby v Čečensku, Dagestane, Ingušsku alebo Kabardsko – balkarskej v radoch islamistických povstalcov bojovali proti Rusom. Obvykle pod práporom Kaukazského emirátu, zjednocujúcej islamistické militantné skupiny vedenej dokom Umarov.