Drogy, vraždy a hromadné bitky medzi utečencami v Nemecku

1254

Len v Sasku polície medzi žiadateľmi o azyl počas prvého polroka vyšetrovala desať prípadov zabitia, vraždy alebo pokus o ňu.

„Nedýchal, žiadny tep, niekoľko bodných rád na hrudi. Pokusy o resuscitáciu v sanitke boli márne, „spomína mladý lekár zo saského mesta Delitzsch na výjazd z prvého septembra, keď ho zavolali do azylového strediska v miestnej štvrti Spröda.
Pred druhou hodinou rannou sa tam bez úspechu pokúšal pomôcť 27ročnému mužovi z Tuniska, ktorý vykrvácal na asfalte pred budovou. Jeho smrť sledovali dve desiatky spolubývajúcich. Krátko po úsvite vydala polícia zatykač na mladého Maročana. K vražde sa bez okolkov priznal, píše denník Die Welt.

Policajné štatistiky ukazujú, že smrť Afričana z Delitzsch nie je zďaleka prvým násilným úmrtiam, ku ktorému tento rok medzi žiadateľmi o azyl došlo. Podobnú skúsenosť už majú policajti z Hesenskej metropoly Wiesbaden, Branderburgského Teltow, Gelsenkirchene v Severnom Porýní-Vesftálsku alebo z mesta Haldensleben v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko.

Niektorí migranti tento rok smrti unikli len tesne. Príkladom je Afganec žijúci v sárskom Lebachu, ktorého v marci počas futbalového zápasu bodol jeho krajan. Lekárske vyšetrenie u páchateľa preukázalo schizofréniu a halucinácie.

Polrok v Sasku: 348 ublíženia na zdraví

Štatistiky zločinov v azylových centrách naprieč celým Nemeckom nie sú k dispozícii. Redakcia Die Welt sa však dostala aspoň k štúdii, ktorá mapuje kriminalitu medzi imigrantmi v štvormiliónovom Sasku.
Spolková krajina Sasko, ktorá priamo susedí s Českou republikou, sa počas prvých šiestich mesiacov tohto roka potýkala so 164 prípadmi ťažkého ublíženia na zdraví, 184 zločinmi s ľahkými následkami a jedným znásilnením.

Strety medzi migrantmi často vrcholia aj hromadnými bitkami. Jedna taká sa strhla v noci na štvrtok medzi Sýrčanmi a Alžírčanmi v dolnosaskom Braunschweigu. Kvôli ukradnutému mobilnému telefónu sa v utečeneckom centre pobilo asi 300 ľudí. Rozzúrení imigrantov muselo upokojiť 60 policajtov, píše server Focus.
Nikto z utečencov tentoraz neutrpel vážnejšie zranenia, také šťastie však minulý týždeň nemali účastníci bitky 400 imigrantov v Kasseli. Medzi 14 zranenými vtedy bola aj trojica policajtov.

Sklony k násiliu majú hlavne Salafisti, hovorí sociológ

Násilností medzi imigrantmi tento rok v Nemecku výrazne pribudlo v súvislosti s migračnou vlnou, v rámci ktorej spolková vláda do konca roka očakáva približne 800 tisíc žiadostí o azyl. Násilia medzi migrantmi bujnela aj v minulých rokoch, zločinov sa však vyskytovalo rádovo menej. Saskí policajti od roku 2010 evidovali v azylových zariadeniach 1 630 zločinov a zadržali 1 325 podozrivých. Necelé štyri desiatky z nich tvorili Nemci.

Podľa expertov, ktorých nemecký denník oslovil, patria medzi hlavné príčiny násilností medzi imigrantmi najmä kultúrne a náboženské rozdiely.

V preplnených utečeneckých centrách sa mieša vysídlenci rôzneho pôvodu a vyznania, ktorí mnohokrát nemôžu strpieť vieru, temperament alebo napríklad hygienické návyky svojich spolubývajúcich.

Konflikty rozdúchava aj nadmerná konzumácia alkoholu a drog, ktorú personál utečeneckých centier nezvláda ustrážiť.

„Zvláštnym prípadom sú utečenci vyznávajúci veľmi konzervatívny ideológiu salafismu, ktorá veľmi obmedzuje ženy. A tiež tí moslimovia, ktorí sa nachádzajú v procese radikalizácie, „hovorí sociológ Wolfgang Bautz.
„Títo ľudia sú vykresľovaní ako zdroj najbrutálnejšieho násilia voči ubytovaným imigrantkám,“ dodáva expert, ktorý v rámci svojej práce navštívil niekoľko azylových centier naprieč Nemeckom a hovoril ako s utečencami, tak s pracovníkmi ubytovní.

Pribúda aj útokov na strážcov poriadku

Ak sa potýčku medzi žiadateľmi o azyl rozhodne ukončiť niektorý z pracovníkov ochranky, agresori často neváhajú zaútočiť aj na nich. Rovnako ako v prípade potýčok medzi imigrantmi platí, že strážcovia musia vyhrážkam aj útokom čeliť najmä v zariadeniach, kde sa stretávajú imigranti rôzneho pôvodu a viery. Najväčšie riziko konfliktov panuje tam, kde medzi ubytovanými prevažujú mladí muži.

„Počet takzvaných, konfrontačných nehôd ‘strážcov poriadku v azylových centrách počas prvých siedmich mesiacov tohto roka stúpol oproti celému minulému roku o 70 percent,“ povedal novinárom Harald Olschok, šéf profesijnej organizácie pracovníkov bezpečnostných služieb.

O bezpečnosť utečeneckých táborov sa podľa denníka Die Welt stará asi 10 tisíc ľudí, štyri tisícky z nich sú však zamestnanci súkromných agentúr, ktorí na kontakt s utečencami nie sú vôbec školení. Úrady si ich najali, pretože vzhľadom k stále rastúcemu počtu žiadateľov o medzinárodnú ochranu už nemajú dostatok vlastných bezpečnostných pracovníkov.