ENERGIA: Belgicku hrozí Fukušima, tvrdí jadrový expert

452

Tieto slová nukleárneho chemika Alaina de Halleuxa, ktoré dnes zverejnil týždenník Humo, vyvolali vlnu kontroverzie. 
„Nechcem vytvárať paniku, ale v Belgicku môžeme očakávať veľké nešťastia, ktoré budú späté s atómovými elektrárňami. Je to len otázka času,“ vyslovil sa de Halleux.
V Belgicku sa v súčasnosti na výrobu elektrickej energie využívajú dve atómové elektrárne, ktoré majú spolu 8 reaktorov. Podľa de Halleuxa sú nedostatky v bezpečnosti zreteľné v oboch elektrárňach.
„Doel 1 je nebezpečná preto, lebo v nej chýbajú adekvátne betónové základy, v Tihange 1 je zase krehký obal. Tieto stavby sú staré 40 rokov, technológie v nich nezodpovedajú ani trocha tým súčasným, boli stavané na potreby iného storočia. Doel 1 a Tihange 1 by sme mali okamžite uzatvoriť. Spýtajte sa nezávislých expertov alebo Greenpeace, povedia vám to isté,“ mieni chemik, ktorý sa v poslednom čase venuje aj dokumentaristike. Tento týždeň predstaví svoj najnovší film „Černobyľ 4 ever“, v ktorom skúma vplyv atómovej katastrofy z roku 1986 na ukrajinskú spoločnosť. V roku 2009 sa stal známym prostredníctvom dokumentu „R.A.S. – Bez signalizácie“, v ňom skúmal bezpečnostné podmienky francúzskych atómových elektrární.
Na slová de Halleuxa reagovala okamžite spoločnosť Electrabel, dodávateľ energie do belgických domácností a firiem, ktorá poprela, že by jej elektrárne mali problémy vyhovieť bezpečnostným predpisom.
„Electrabel ľutuje, že sa udalosti v japonskej Fukušime využívajú na rozširovanie nepravdivých informácií a vyvolávajú zbytočné obavy. Doel 1 bol postavený na betónových základoch podľa medzinárodných predpisov. Rovnako ako Tihange 1 zodpovedá bezpečnostným štandardom. Obe elektrárne sú testované pravidelne nezávislými orgánmi,“ znie vyjadrenie spoločnosti citované denníkom La Derniere Heure.